Премиера на книгата "Да мислиш двайсети век" от брилянтния публицист Тони Джъд

04.11.2018
Снимка 1

Издателство Колибри

Културният център на Софийския университет

представят

Тони Джъд

ДА МИСЛИШ ДВАЙСЕТИ ВЕК  

Написана в сътрудничество с Тимъти Снайдър

Превод: Невяна Андреева

06 ноември 2018 от 19.00 часа

 

  • Конферентна зала на Софийския университет, Северно крило на Ректората, ет. 2 .
  • За книгата ще разговарят проф. Александър Кьосев и доц. Даниел Смилов

 

Един забележителен историк и брилянтен публицист, който знае, че съвсем скоро ще си отиде от света, говори за ХХ век с рядко срещано просветление. Столетието на две унищожителни войни, а после на ядрен страх и оловно противопоставяне между Запад и Изток, същевременно е и столетие на блестящи идеи, които са вградени в ДНК на цялото ни съвремие. А Тони Джъд умее както никой друг да ни развълнува дълбоко с тези идеи. В тяхното русло историкът Джъд с проникновение и фин анализ говори за светлините и сенките на своята професия. Защото историците, иска да ни каже той, държат в ръцете си енергия, която е по-мощна дори от ядрената. И която може както да дари човечеството със светлина и благоденствие, така и да го погуби. Разговорите на Тони Джъд с неговия ученик и последовател Тимъти Снайдър са истинско прозрение за всеки, който би желал „светлина, повече светлина“ в мрачния и коварен лабиринт на миналото столетие.

Думи за книгата и автора

„Тази книга е история, биография и морално-философски трактат. Тя е история на политическите идеи на 20 век в Европа и Съединените щати. В нея става дума за власт и справедливост според интерпретациите, които им дават – от късния 19 век до днес – либералните, социалистически, комунистически, националистически и фашистки интелектуалци. Тя е и интелектуална биография на историка и есеиста Тони Джъд, роден в средата на 20 век в Лондон само няколко години след катаклизма на Втората световна война и Холокоста, и точно по времето, когато комунистите заграбват властта в Източна Европа. И най-накрая тя е опит да се проследят границите на политическите идеи (и тяхната способност да се възраждат), а също и моралните провали (и задължения) на интелектуалците в политиката.“

Тимъти Снайдър, „Да мислиш ХХ век“

„Джъд не просто е професионално ангажиран със съвременната история, той е екзистенциално ангажиран със съдбата на света.“ 

Боян Знеполски, в-к „Култура“ - Брой 36 (2609), 22 октомври 2010

 

Информация: Издателство Колибри

 


 

© Диаскоп Комикс - Diaskop Comics

Редакцията на "Диаскоп" изказва благодарност на своите сътрудници, които редовно изпращат информация първо при нас! Редакцията с отговорност оформя материалите и ги публикува. Препоръчваме на всички колеги, които желаят да популяризират информацията и вземат назаем съобщения, да поместват линк към първоизточника.