"Следите се губят": Изложба проследява развитието на Дружеството на южнобългарските художници (1912–1948)

21.06.2019
Снимка 1

Софийска градска художествена галерия

представя

Следите се губят

Дружество на южнобългарските художници (1912–1948)

22 юни – 25 август 2019 

Откриване: 21 юни 2019 от 18.00 часа

 

Малко история

През 1912 г. в Пловдив се образува Дружество на южнобългарските художници, чиято история се разгръща в рамките на четири десетилетия, и по-точно до 1948 г.,  В състава на художественото обединение през години се включват повече от 160 автори. Немалка част от тях днес историците на изкуството и публиката определят като колоси в развитието на българското изкуство, а сред тях безспорно са имената на Антон Митов, Андрей Николов, Иван Лазаров, Златю Бояджиев, Васил Бараков, Давид Перец, Цанко Лавренов.

Реализираното проучване, продължило повече от пет години – издирването на първични документи и каталози, прелистените десетки хиляди страници на периодичния печат, разкрива и низ от имена – заслужено или не, забравени или изобщо незапомнени, на художници, добавящи непознати нюанси в знанията ни за историята на Дружеството на южнобългарските художници и българското изкуство въобще. Експозицията е опит да се въведат всички разкрити до този момент автори, свързани с Дружеството (редовни членове, извънредни и гости), като всеки от тях, където това е възможно, е представен с творба, която е излагал в рамките на изложбите на южнобългарските художници. Немалка част от следите на тези художници днес са изгубени – все още не са открити данни за тяхното раждане и смърт, а още повече техни творби.

Изложбата

проследява развитието на Дружеството през различните периоди на неговото съществуване. Поставени са акценти както върху предисторията на художествения живот в Пловдив, така и на отцепилите се от Дружеството в края на 20-те години автори, които образуват просъществувалата за кратко художническа група „Звено“. Не по-малко важен и интересен момент от изложбата е прочитът на историята на Дружеството в годините след 1944 г. Това е период, в който реставрирането на знанието за случилото се става все по-непостижимо.

Изложбата се осъществява в партньорство с ГХГ – Пловдив и с финансовата подкрепа на Столична програма „Култура“.

В експозицията са включени произведения от колекциите на ГХГ – Пловдив, СГХГ, НГ – София, художествените галерии в Бургас, Казанлък, Кюстендил, Пазарджик, Русе, Силистра, Сливен, Стара Загора, Ямбол и частни колекции.

 

Екип на изложбата

Аделина Филева – директор на СГХГ

Красимир Линков – директор на ГХГ – Пловдив

Изследователският проект е реализиран от:

Пламен В. Петров – идея и концепция

Наташа Ноева и Николета Гологанова – куратори

Рамона Димова – систематизация и логистика

Илинка Чергарова – реставратор

Трейси Спийд – превод на английски

Таня Пунева – коректор

Надежда Олег Ляхова – експозиционен дизайн

Изказваме благодарност на екипите на Централен държавен архив, Регионална дирекция „Архиви“ в Пловдив, Народна библиотека „Иван Вазов“ в Пловдив, на Съюза на българските художници, на Столична библиотека, аукционна къща „Енакор“. Изследванията ни и изложбата не биха били пълни без съдействието на семейство Лазарови, Марио Златев, проф. Христо Баларев, арх. Тодор Топлийски, Нина Мирчева, Боряна Вълчанова, Милена Балчева-Божкова.

 

За контакт: Пламен В. Петров, hagipetrov@gmail.com, 0887 924 555

 

На изображенията:

Златю Бояджиев (1903–1976), Сенокос – почивка, 1942, маслени бои върху платно, 119 х 154 см, Инв. № 2411, СГХГ

Ненко Балкански (1907–1977), Парижко ателие, 1938, маслени бои върху платно, 117 х 138 см, Инв. № 1238, Художествена галерия – Казанлък

Давид Перец (1906–1982), Натюрморт, 1939, маслени бои върху платно, 81 х 100 см, Инв. № 52, СГХГ

 

Информация: Петър Димов, Връзки с обществеността, СГХГ

                              


 

© Диаскоп Комикс - Diaskop Comics

Редакцията на "Диаскоп" изказва благодарност на своите сътрудници, които редовно изпращат информация първо при нас! Редакцията с отговорност оформя материалите и ги публикува. Препоръчваме на всички колеги, които желаят да популяризират информацията и вземат назаем съобщения, да поместват линк към първоизточника.