НОВИ КНИГИ: Иглика Дионисиева и "Приказки от високосната година"
04.03.2019
Авторските приказки на Иглика Дионисиева са едновременно монументални и крехки. Гласът на писателката ги извайва от древен камък, но после ги оставя да се разсипят като месечина, да изтънеят и да забият блестящите си остриета в обърканото ни настояще. В тях често липсва жадуваният катарзис и след последната дума остават отворени врати, които понякога са рани. Това са приказки за вземането, за даването, за пречупването, за преминаването.
Думи за книгата
♦
Жанрово книгата се вписва в традицията на авторските „приказки“, които черпят от знанието за поетиката и структурата на фолклорната приказка, но пробиват капсулата на митологическото съзнание, на представата за циклично време, на повторяемите сюжети и опорни модели, като „усукват“ в текста нишки от съвременността и прекарват монолитния и анонимен разказ през блендата на субективния авторов глас. Сред множеството съвременни писатели, които създават изключително успешни образци в този жанр, са Маргьорит Юрсенар, Людмила Петрушевская, А. С. Байът, Майкъл Кънингъм. В България пример за такова писане напоследък имаме в лицето на Яна Букова („4 приказки без връщане“, Жанет 45, 2016).
„Приказки от високосната година“ има потенциал да разшири мястото на този амалгамен жанр в полето на съвременната българска литература: фини сюжети, които на места „порязват“ със суровата си остра красота; тревожно-странни обрати и финали; памет за литературен синкретизъм, при което някои текстове се отварят към ритмиката и мелодиката на песенните форми.
Надежда Радулова
♦
Иглика обича да разказва. Историите от книгата й „Приказки от високосната година” се сипят като летен дъжд и на мен ми се струва, че могат да се сипят до безкрай. Кратки разкази. Съвсем обикновени или напълно необикновени безименни герои, изградени с пестеливи и точни щрихи. Обичани герои, на които авторът прощава и тежките прегрешения. Истории, близки до иносказателното светоусещане на Йордан Радичков – един от значимите за Иглика Дионисиева писатели.
Платон е казал, че това, което е кърмещата майка за детето, същото е и приказката за него, защото те първи хвърлят истинските семена на възпитанието. Приказките на Иглика не са детски в общоприетия смисъл. Те са за детското у нас или за останалото от него въпреки опустошителното пресищане. Връщат ни непреднамерено и безизкусно към устоите на забравения и сбутан в ъгъла морал, с две думи – към доброто.
Христина Мирчева
Накратко за автора
Иглика Дионисиева е родена на 15 април 1973 г. в гр. Враца. Завършила е българска филология в Пловдивския университет “Паисий Хилендарски”.
Нейни стихове, разкази и критически материали са публикувани в “Литературен вестник”, стихове и разкази във в. “Литературен форум” и сп. “Пламък”. Други списания, публикували нейна поезия, са “Мост”, “Страница”, “Везни” и “Кръстопът”, “Открита литература”, “НОпоезия”. В сп. “Брод” – проза. Още разкази: в електронните списания “Литературен клуб” , “Диаскоп-комикс” и “Палитра”, в едноименния сборник, издаден след конкурса за кратък разказ на тема “На шефа с любов” (изд. “Президент”). Нейни отзиви за книги и репортажи за различни културни събития могат да се намерят на страниците на сайта “Диаскоп-комикс” и в регионалните издания на Средногорието. Със свои стихове участва и в проекта “Да сътворим книга заедно” или Manu propria. Нейни стихотворения са включени в антологията “100 години любов”. През 2002 г. е удостоена с втора награда за поезия от конкурса на името на Дора Габе.
Автор на книгите: Снежност
(поезия, 1995), Време на изплащане
(поезия, 2003), Déjà vu hug
(поезия, 2015), “Кафе пауза” (сборник разкази, 2017), Захранване на нощта
, поезия 2017, Приказки от високосната година
, проза 2019.
Текстове от книгата на Иглика Дионисиева:
"Приказка за детето, което искаше да види нощта"
"Приказка за сладката вишна и горчивата череша"
© Христина Мирчева
Редакцията на "Диаскоп" изказва благодарност на своите сътрудници, които редовно изпращат информация първо при нас! Редакцията с отговорност оформя материалите и ги публикува. Препоръчваме на всички колеги, които желаят да популяризират информацията и вземат назаем съобщения, да поместват линк към първоизточника.