Николай Нейчев: "За руската душа и месианизма в "Медният Конник" на А. С. Пушкин"
08.05.2019
1.
“Медният Конник” е последната “поема” и последното голямо произведение на Пушкин. Но едва ли този факт, който може би наистина сам по себе си е мистичен, е провокирал много от изследователите да обявят “петербургската повест” като “най-загадъчното Пушкиново творение”. Причината е друга. “Медният Конник” е истинското пророческо завещание на този “шестокрил серафим” (И. Илин) на провиденциалния руски Логос, въплътило в “художествена” форма последните и най-съкровени прозрения на поета за загадъчната руска душа, за философията на историята и за тайнствените пътища на руския месианизъм.
Ще се опитаме да предложим свой превод на “засекретеното” в “Медния Конник” загадъчно послание, като погледнем творбата единствено sub specie aeternitatis, т. е. от гледна точка на вечносъществуващия Логос, “излят” в изменчивите форми на човешкия език и претворил го във вечност.
Отдавна е забелязано, че Пушкиновата творба е построена върху антиномично противопоставени същности като: Цивилизация и Природа, Петербург и Москва, Запад и Изток, Петър Първи (“полусветовния властелин”) и Евгений (“скромен”, “беден”), великият човек и малкият човек, сблъсъкът на “обществения” и “личния” интерес, противоречието “държава” и “личност”, неумолимият ход на историята и трагедията на самотния индивид и т. н., и т. н[1]. Но трябва да отбележим, че това “живо и подвижно равновесие”, на което се основава пушкинският шедьовър, е по-скоро резултат не от неговата “последователна и неизчерпаема диалектика” [Осповат, Тименчик 1985: 149], т. е. основава се не на парадоксалния диалектичен принцип, а на антиномията като феномен на метафизиката. “Медният Конник” показва изконната обвързаност на Пушкиновата творба с определена сакраментална традиция. Антиномията е основна категория на светоотческото византийско (и общоправославно) Богомислие, чиито противопоставяния са принципно рационално неснемаеми и съществуват по мистичната формула на “неслятото и неразделно” съ-битие, изразяващи “познанието” (γνωσις) за дълбинната антиномична “структура” на божественото, известна като “coincidentia oppositorum” (т. е. противоположности в единство) [Елиаде 1995: 462-463]. “Антиномизмът – пише В. Бичков – ограничава по-нататъшното развитие на понятийното мислене и активно подпомага прехвърлянето на почти цялата психическа енергия на познавателната функция на човешкия разум в сферата на емоционално-естетическото и на художественото мислене, (...) което е характерно за византийския и по-широко – за целия източнохристиянски свят” [Бичков 1984: 39-40]. Така принципно се достига до идеята, оправдаваща тео-гносиса (Богопознанието) и антропо-гносиса (човекопознанието) не чрез логическия, а чрез свръхразумния “художествен” (в широкия смисъл на понятието) образ. Чрез свръхнапрегнатото състояние на художествена интуиция у субекта се създава усещането за “снемане” на антиномичните противоречия в акта на тяхното едновременно съпреживяване, в техния coincidentia oppositorum, с което човекът получава потвърждение за своята богоподобна същност и за това, че е истински образ и подобие Божие. Този принцип започва основно да функционира в поетическата система на Пушкин и най-ярко се експлицира именно в неговия шедьовър “Медният Конник” – поемата изследване, поемата познание за загадъчната същност на човешката душа. Поставена в такъв контекст, от “петербургската повест” отпадат всички акцидентни (случайни и несубстанциални) смисли и тълкувания.
“Медният Конник” обединява три смислови и времеви плана на битието. Първо, чрез принципа на онтофаничната образност Пушкин трансформира конкретния факт на “наводнението” (от 1824 г.), т. е. съвремието, в йерофаничното библейско предание за Потопа (срв. “ужасный день”, “дождь (...) стучал”, “осада! приступ! злые волны” и пр.). На второ място обаче поетът трансформира “водната” картина на Потопа в “огнената” образност на Апокалипсиса:
Нева вздувалась и ревела, Нева ревеше и кипеше
Котлом клокоча и клубясь, по-страшна от котел заврял;
И вдруг, как зверь остервенясь в миг като звяр освирепял
На город кинулась… Се хвърли към града…
[І, 180-183][2]
Еще кипели злобно волны, Но тържествувайки, кипяха
Как бы под ними тлел огонь вълните още със заплаха
/………………………………/ като над огън разгорян
И тяжело Нева дышала, /………………………………/
Как с битвы прибежавший конь. Нева шумеше запъхтяна
[ІІ, 280-281; 283-284] Като жребец, дошъл от бран[3].
Едновременното присъствие както на вехтозаветна (“потопна”), така и новозаветна (“апокалиптична”) образна типология [срв. Бит. 7:6-24; Откр. 6:2-8 и сл.] изключва Пушкиновото описание на “наводнението” от профанната акциденталност и го полага в плана на свещената есхатологичност[4]. “Наводнението” е представено като уникален и сакрален примордиален (първичен) Божествен акт на “гняв” и “наказание” над света:
Народ Божи гняв свещен![5]
Зрит Божий гнев и казни ждет. Смърт чака всеки ужасен.
[І, 199-200]
… С Божией стихией … Божата стихия
Царям не совладеть... царе не могат да възпрат…
[І, 206-207]
Катастрофално се преобръща земното битие. Животът и смъртта разменят своите места:
Гроба с размытого кладбища ковчези с мъртъвци изрити –
Плывут по улицам! Се носят!
[І, 198-199]
След това изпитание светът никога повече няма да бъде същият, а ще има “ново небе” и “нова земя” [Откр. 21:1]. Така достигаме до един от централните въпроси в поемата: Какво предизвиква този Божи гняв и наказание?
2.
Нека проверим дали “причината” не се крие в единия от двата основни персонажа в Пушкиновата творбата – прочутата Фалконетова статуя на Петър Първи – Медния Конник. Демоничната същност на скулптурния персонаж в поемата е отдавна забелязана и подробно разработена от критиците [вж. напр.: Осповат, Тименчик 1985; Якобсон 1987; Борев 1981; Немировский 1990; Илчева 1999; Гаспаров 1999]. Ще подчертаем и допълним само няколко основни мотива.
Широка основа за подобно инфернално тълкуване е дълбоко залегналото в руското духовно съзнание и православната традиция (особено чувствителна към идолопоклонството) разбиране да припознава в скулптурното изображение “езически” и “сатанински порок” [Якобсон 1987: 173]. Една от причините е триизмерността, позволяваща свещеното изображение да се съзерцава в профил (който е демоничен ракурс), в гръб (още по-кощунствено) и дори да се заобиколи[6] (т. е. да се ограничи Вездеприсъстващият Бог, Този, Когото един средновековен мистик беше оприличил на “сфера, чийто център е навсякъде, а периферията никъде”[7]). С други думи, скулптурното изображение премахва задължителното за православието изискване за строго фронтално съзерцание изповед “очи в очи” и е в самата основа на хаоса, ужаса и смъртта[8]. Казаното важи в още по-голяма степен и за светските статуи, издигнати в чест на някоя историческа личност[9]. Своеобразен пример за казаното по-горе откриваме в Пушкиновата поема – това е обикалянето на Медния Конник от Евгений:
Кругом подножия кумира И пак пиадестала светъл
Безумец бедный обошел обиколи горкият луд
И взоры дикие навел и после впери поглед лют
На лик державца полумира. в полусветовния владетел.
/………………………………../ /……………………………../
………………… Показалось ………… ……Сякаш зърна,
Ему, что грозного царя, че запламтя от гневен жар
Мнгновенно гневом возгоря, препускащият страшен цар
Лицо тихонько обращалось… и че към него се обърна…
[ІІ, 424-427; 439-442]
Авторитетният изследовател на поемата Ю. Борев прави в тази връзка следното проницателно наблюдение: “Евгений обикаля кругом подножия кумира, сякаш съблюдавайки главното правило при възприятието на пластичното изкуство (…). Ако последваме Евгений и, обхождайки по часовниковата стрелка паметника, погледнем от точката, намираща се отпред и вляво по посоката на движението ни, то пред взора на зрителя ще застане страшният лик на Петър” [Борев 1981: 163-164]. Ако обърнем внимание на самото движение, което извършва Евгений (от ляво на дясно, т.е. действително по часовниковата стрелка), ще забележим, че и то потвърждава инферналността на намиращия се в центъра на разглеждане обект, тъй като това движение носи смисъла на приближаване към смъртта, защото изявява “тотализиращия” стремеж “да се помести безкраят и свещеното в преходното и мирското” [Шевалие, Геербрант 1996: т. 2: 331][10], посока, противоположна на литургичната, която следва свещеникът при Малкия и Големия вход и която е обратна на часовниковата стрелка[11] и означава трансцендиране от смъртта към възкресението и вечния живот[12]. Изобщо идолоподобната същност на скулптурното изображение Пушкин разкрива още в ранното си творчество [вж. Гаспаров 1999: 168-169], но кулминацията на скулптурната демоничност е достигната от автора именно в “Медният Конник”, където монументът недвусмислино и нееднократно е наречен от поета “кумир” и “горделивый истукан” [вж. І, 260; ІІ, 424, 433][13].
Но в случая това не е просто статуя, а именно конна статуя, което още повече подчертава нейната инфернална знаковост, тъй като конят е адска кратофания и хтоничен символ за целия индоевропейски свят [Шевалие, Геербрант 1995: т. 1: 501-512]. В библейски контекст той е с неизменна отрицателна натовареност като въплъщение на гордостта, властта, войната, насилието и смъртта [вж. Изх. 14: 9-23; Втор. 17:16; Ис. 31:1-3; Откр. 6:2-8] и “отпраща към образа на апокалиптичния конник” [Немировский 1990: 6]. Затова конят се посвещава на езическите идоли и по-конкретно на бога на войната Марс, както и на водните богове – течащата вода и дъжда (като метафори на хаоса и смъртта – вж. Шевалие, Геербрант, цит. съч.: 506-507). В Пушкиновата поема тази връзка на Конника с река Нева, носеща разрушение и смърт, е ясно подчертана чрез сравнението на реката с кон (“Как с битвы прибежавший конь”). И нещо особено важно: хтонично-инферналната същност на Коня се акцентира и от връзката му с друг демоничен образ – този на Змията. В културната традиция това са взаимозаменяеми символи: и двете животни често се свързват с изворите и реките. [пак там: 511]. Образът на Нева като огромна водна змия, чиито форми се извиват сред петербургското царство на “квадратните линии” и правите ъгли, се среща в руската поезия и проза на ХІХ век [Осповат, Тименчик, цит. съч.: 140]. И макар змията да липсва като образ в Пушкиновата поема, правилно се допуска, че “върху коня аберират хтоничните конотации на змията от скулптурната композиция” [Илчева, цит. съч: 59]. Ще добавим само, че върху Пушкиновия конен персонаж се прехвърля и отрицателният смисъл на странното езическо облекло, с което Петър е изобразен от скулптора (римска тога, лавров венец, препасан меч), което препраща към мрачните времена на християнските гонения и идолопоклонничеството[14].
Не на последно място, демонологията на Медния Конник се подчертава и от неговата материална субстанция. Фактът, че паметникът на Петър І е бронзов, а Пушкин използва в своята поема епитета “меден”, често води критиците до погрешния извод, че с “меден” авторът се стреми да внесе в своя образ повече пластичност и естетическа изразителност и затова “епитетът “меден” не носи в себе си отрицателна окраска” [ЭЛГ 1997: 483]. Но често се забравя, че у Пушкин думата “меден” нерядко е свързана с отрицателна естетическа характеристика [вж. Борев, цит. съч.: 268]. Дори и да приемем “положителната” конотация на този материал, не можем да не забележим, че в Пушкиновата поема медта постепенно се “подменя” и десакрализира. Например от меден Конникът в определен момент вече е наречен “Кумир на бронзовом коне”, а в един следващ момент е с “уздой железной” [вж. ІІ, 422]. Подмяната на медта със сплавите на бронза и желязото внушава, на първо място, отклонението от “естествен” към все по-усложнен “изкуствен” материал, добит чрез металургичната технология. Подобна девиация възхожда по-скоро към ухитрената алхимична практика на металните трансмутации, затова е отхвърлена от религиозното съзнание като незаконен метод за създаването на “изкуствени” материали, несъществуващи в чист вид в природата (в противоположност на златото, медта и пр.)[15]. Оттук създадените изкуствени изображения противоречат на истинските свещени образи, посвещавани на Бога (като напр. иконите, които задължително се изработват от естествени и чисти природни материали: дърво, краски, камък и пр.) и затова тези изкуствени изображения се числят към разреда на идолотворенията. На второ място, подмяната на медта от бронза и желязото може да се тълкува като приближаване на човечеството към епохата на последния жесток насилнически “железен век”, идващ да смени щастливия за човека “златен век” (в митологичното съзнание съществува идеята за последователната смяна на пет епохи, четири от които се обозначават с имената на метали: златен, сребърен, бронзов и железен век). В този контекст Металният Конник наистина се асоциира с четвъртия конник от Апокалипсиса[16].
И все пак, откровената идолоподобна същност на създадения от Пушкин образ сама по себе си не се явява истинската причина за “Божия гняв”, сполетял творението. В противен случай би бил низвергнат този “горд кумир” и би се въстановило равновесието и справедливостта, което обаче влиза в противоречие с каноничния текст на “петербургската повест”. Очевидно проблемът е в друго.
3.
Често се забравя, че Медният Конник не е единствената скулптура в Пушкиновата поема. По време на “потопа” вторият равнопоставен по важност персонаж в творбата – “бедният” Евгений, който е възседнал неподвижно “мраморен лъв”, също е представен като скулптурно изображение:
На звере мраморном верхом, на звяра мраморен седи
/.………………………………………./ Евгений. Блед и
Сидел недвижный, страшно бледный неподвижен…………
Евгений. /……………………………./ /…………………………/
/.………………………………………./
И он, как будто околдован, И сякаш смаян, омагьосан,
Как будто к мрамору прикован, е слят с лъва победоносен,
Сойти не может! /…………………./ но как да слезе /…………/
[І, 225, 227; 251-253]
Прави впечатление обаче, че тази втора “скулптура” е пълна противоположност на първата. За разлика от мъртвата, нечовешка природа на Медния Конник, “паметникът” на Евгений е жива човешка “скулптура” (поне по отношение на “ездача”). Явно е противопоставянето и между животните: Кон-Лъв. Известно е, че за разлика от доминантния хтонизъм на коня, лъвът има ясно изразена небесна, соларна и светлинна знакова доминанта: ревът му е подобен на словото Божие [Иов. 4:9-11], винаги произвеждащо потресаващо въздействие върху сърцата човешки [Ам. 3:4-8]; лъвът е символ на Христос Съдника, и на Христос Изцерителя; и изобщо означава възкресението [Шевалие, Геербрант, цит. съч. т. 1: 635-637]. Противоположни са и материалите. Различно от изкуствено сътворената метална сплав на Конника, Лъвът на Евгений е издялан от “мрамор”, т. е. от “чист”, естествен природен материал[17]. Противоположни са и жестовите пози на двамата “ездачи”. Ако Медният Конник постоянно се представя с действено и властно протегната напред ръка (“Кумир с простертою рукою”), то Евгений седи безпомощно и примирено с ръце кръстосани на гърди (“Без шляпы[18], руки сжав крестом”).
Но важното в случая е, че макар тази втора статуя да е натоварена с противоположни и “положителни” семантизации, тя не е антагонистично противопоставена на Медния Конник. Дори напротив. С възкачването върху лъва Евгений своеобразно дублира кумиротворческия акт на Петър І. Статуята на Егений и монументът на Петър са очевидни “съмишленици” в първата част на поемата, тъй като “потопът” застрашава да унищожи както покровителстваното от Медния Конник любимо “Петротворение”, така и “вехтия дом” на любимата на Евгений – Параша. Следва да подчертаем нещо още по-съществено. Възседнал мраморния лъв, героят е обърнал взор към “гордия кумир”(и двете статуи са “устремени” в една и съща посока, като “статуята” на Евгений по-скоро следва – вж. Осповат, Тименчик 1985: 173, а не “преследва” – вж. Борев 1981: 136 – конния паметник на цар Петър), с едничката надежда, че този страж на града с простряната си властно над Нева ръка ще укроти разбунтувалите се вълни. Това е следване на неговия кумир с безпрекословната вяра към Този, “чьей волей роковой/Под морем город основался”, защото до този момент за Евгений Петър е непогрешим в своите решения и тази всеобща увереност (Евгений е “лишен от всякаква индивидуалност”- вж. Якобсон 1987: 164, затова той се явява и обобщен образ на народа), тази непоколебима вяра в неговото всемогъщество е заложена още във “Встъплението” към поемата и то непосредствено преди потопа:
Красуйся, град Петров, и стой Петропол, хубавей и стой
Непоколебимо, как Россия, непоклатим като Русия,
Да усмирится же с тобой и нека се смири в покой
И побежденная стихия; надвитата от теб стихия;
Вражду и плен старинный свой дано забравят своя плен
Пусть волны финские забудут финландските вълни и в гроба
И тщетной злобою не будут от тяхната напразна злоба
Тревожить вечный сон Петра! не бъде Петър разгневен!
[Встъпление, 84-91]
Затова “Божият гняв” е разрушителен не толкова за Петротворението и съвсем не засяга “кумира” – Медния Конник. Потопът е наказание, насочено не срещу идола, а срещу идолопоклонничеството. Той е пагубен за втората “статуя” (и най-вече за Евгений – човешкия “елемент” в нея) и е убийствен за “мечтата” на героя, както и за досегашното му битие като цяло. Именно идололатрията на демоса към култа на Петър Велики[19], чиято личност продължава да живее, въплътена в бронзовия кумир, предизвиква и свещения “Божи гняв” (“Народ/Зрит Божий гнев и казни ждет”). Той наказва престъпилите заповедта: “Не си прави кумир...” [Изх. 20:4][20]. Така до този момент в развитието на сюжета медният Конник и Евгений се явяват по-скоро алоформи на единен инфернално-езически ипостас, а не две независими и противоположни в онтологията си антиномични “ядра” – тяхното разцепление все още предстои. Предстои все още Евгений да се формира, да съзрее като самостоятелен и пълноправен на Медния Конник метафизичен център в неслятата и неразделна глобална антиномия “coincidentia oppositorum”.
следва
Откъс от книгата на Николай Нейчев
"Литература и Месианизъм",
Руското литературно месианство през XIX век
УИ „Паисий Хилендарски“, Пловдив, 2009.
Рецензенти: проф. д-р Иван Цветков
ст.н.с. II ст. д-р Христо Манолакев
Художник на корицата: Бисер Недев
-
Публикува се със съдействието на автора.
На изображението: Пушкин в Петербург, Борис Щербаков, 1949
[1] Достига се дори до онтологичното противопоставяне на Светата дървена Рус на новия каменен Петербург, защото през 1814 година Петър Първи забранява другаде в държавата строежа на “всякакви каменнни постройки” освен единствено в Петербург [вж. Лотман 1992: 97]. “По този начин всъщност се създава не само образът на Петербург като каменна столица, но и образът на “дървената Рус” като неин антипод” [пак там].
[2] Руският текст на“Медният Конник” се цитира по специално подготвеното и широко научно коментирано издание на поемата от Н. В. Измайлов [вж. Пушкин 1978], като римската цифра означава частта, а арабската – поредния номер на стиха.
[3] Българският превод на поемата се цитира по: Пушкин 1988-1989: т. 1: 416-430. Преводът е на Любен Любенов.
[4] По-подробно за концептуалната връзка на Пушкиновия текст с библейската образност вж. Немировский 1990: 4-17.
[5] В нашето Встъпление вече имахме възможността да отбележим, че под “гняв” или “милост” Божия не би следвало да се разбира някакви душевни преживявания, свързани с природата на Бога, а като съответни мерки по отношение на човека, защото “Гневът Божий не е вълнение на духа Божий, а съд, който налага наказание поради греха. Помислите и размислите Божии са неизменна причина за нещата, склонни към изменение. Бог не се разкайва за някаква своя постъпка като човека. Съждението Му за всяко нещо е също така твърдо, както е вярно Неговото предзнание” [Августин 1994: т.3, кн. 15, гл. 25: 129]. Затова най-главният въпрос, на който по-надолу ще търсим отговора, е кой всъщност е истинският грях, предизвикал Божието наказание.
[6] В подкрепа на казаното може да бъде приведен случая със скулптурното (по-скоро орелефно) каменно и почти в цял ръст конно изображение на св. Георги Победоносец, което в 1464 г. (при управлението на великия княз “всея Руси” Иван ІІІ) е поставено над Флоровските (известни и като Спаски) врата на Московския Кремъл под ръководството на техния строител Василий Дмитриевич Ермолин. От това време въоръженият Конник, поразяващ с копието си змея се утвърждава като герб на руската централизирана държава. По-късно при великия княз ВасилийІІІ (и по всяка вероятност по молбите на настоятелницата на Московския Вознесенски девичи манастир) вблизост до Флоровската кула е съоръжена църква в името на св. Георгий Победоносец, където и било поместено това негово барелефно изображение в качеството му на храмова икона [вж.: Еремина 1998; Соболева; ПЭ]. Самото иконопочитание на статуеподобния образ предизвиква острата реакция от страна на протойерея на Московския Архангелски храм П. А. Алексеев (1727-1801), който пише: “…този герб московски е превърнат в храмова икона, която неотдавна разписаха в разрични краски, а на Георгий надянаха огърлица и гривна на ръката (…) Обикновеният народ, неможейки да достигне до ръката на св. Георгий (изображението на конника е почти в цял ръст – бел. Н. Н.), целува с вяра стоящия под него кон. Смешно и жалко!” (в друг вариант: “…глупавите богомолци допират устни до задницата на коня”) [цит. по Цапина 2001: 26-27].
[7] За спорния момент, че автор на това “теологично правило” е богословът и поетът Ален от Острова (Alanus de Insulis) ок. 1128-1202 г. – вж. Протохристова 2004: 13.
[8] В тази връзка е любопитно да споменем наблюдението на византолога А. Грабар, че именно от управлението на първия християнски император Константин І изобразяването на седналия върху трона император (например на реверса, “гърба” на монетите) “става строго фронтално (с обърнато към зрителя лице) и е поместено в центъра на симетрична композиция (…). Този нов тип императорска иконография е създаден около 300-та година и веднага заменя традиционния тип (т. е. профилния, езически римски тип изображение – бел. Н. Н.), тя има впрочем и тази особеност, че явно е родствена на изображенията на седящия на трона в слава Христос: същата поза, същото седалище, същото разположение в композицията (…). И двете фронтални изображения – на императора, и на Христа – се създават почти едновременно, което, струва ни се, е причина за влиянието на едното върху другото” [Грабар 2000: 204-205].
[9] Известно е, че скулптурното изображение (особено това, което възпява исторически подвиг на дадена личност) е непознато в Русия чак до ХVІІІ век, тъй като за религиозното съзнание това е кощунствено идолотворчество. Ознаменуването на паметни събития ставало чрез издигането на храмове, а не на скулптури. За Москва, цитаделата на Светата Рус, тази тенденция се запазва чак до първата половина на ХІХ век (напр. известният паметник на Козма Минин и Дмитрий Пожарски е открит през 1818 г.). Насаждането на скулптурата като важен елемент от “новото светско изкуство се явява неотменна част от преобразованията на Петър І” [ИСНМ 1971: т. 3: 348]. Своеобразна кулминация и висше достижение на монументалната скулптура се явява именно Медният Конник, паметникът на Петър І (открит през 1782 г.).
[10] Такава посока на “въртене” на кръста е характерна например за хитлеристката свастика.
[11] Литургичното движение на свещеника при малкия вход (с Евангелието) и при големия (със Светите Дарове) е от дясно на ляво, т. е. той излиза от олтарните североизточни врати на иконостаса, придвижва се на запад, след това свива на юг и накрая затваря кръга, като се отправя на изток и влиза отново в олтара през царските иконостасни двери. Така, гледано отгоре, движението на служителя е обратно на часовниковата стрелка.
[12] На концептуалния смисъл, който носи посоката на движение на персонажа, ще обърнем внимание и на други места в изследването – вж. по-нататък анализа на “Мъртви души”.
[13] Срв.: кумир = “изваяние языческаго божества; идол, истукан или болван” [Даль 1989: т. 2: 63, 217; т. 1: 109].
[14] Сред определени среди на народа (не само при разколниците) Петър І се е възприемал като въплъщение на антихриста. Това е било добре известно на Пушкин, който в своята “История на Петър” пише: “Народът считал Петър за антихрист” [Пушкин: т. 9: 11].
[15] Алхимията като феномен на западната средновековна култура се възприема от християнското съзнание като враждебна и опасна за вярата, защото осъществява “насилие над сътворената от Бога природа” [Рабинович 1984: 64]. Вдъхновена “от самия дявол”, алхимията чрез своите метални трансмутации (превращения на един метал в друг) гордо се опитва “да лекува” и “подобри” материалната същност на творението, и то без Бога, затова тази наука (както и нейните продукти) се явява “материално, допълващо, но и карикатурно опако на християнството” [вж. пак там: 31, 186, 194, 371 и сл.].
[16] Конникът, “чието име беше смърт; и адът следваше подире му; и им се даде власт над четвъртата част на земята – да умъртвяват с меч и глад, с мор и със земни зверове” [Откр. 6:8].
[17] Би могло да се възрази, че огромната гранитна скала, служеща за пиедестал на Медния Конник, е неотделима част от паметника, но трябва да се помни, че това не е обикновена “самородна” скала, а прочутият “Гром-камень”, разсеченият от мълния монолит, който някога е бил култово езическо капище за местните племена и с това той само засилва, вместо да намалява идолоподобната природа на Медния Конник.
[18] На друго място вече имахме възможността да отбележим, че у Пушкин акцентираността върху облеклото и по-специално върху шапката винаги се явява важен семиотичен маркер за героя. Достатъчно е да си припомним за прочутата шапка тип “a la Bolivar” на Евгений Онегин [гл. І, строфа ХV], чрез която се подсказва за увлечението на героя по модните идеи на “революционния романтизъм” и изобщо на подвластността му на романтичния “архeтип” на поведение, както и не на последно място приоритетът на рационалното, разсъдачното начало у героя (акцентираност на главата) над интуитивното и духовно начало (неакцентираност на сърцето). С това, че шапката на Евгений от “Медният Конник” липсва, подсказва, от една страна, че гологлавият герой с пребледняло лице (“страшно бледный”) е противопоставен на ужасната венценосна медна глава на Конника император (срв. “Во мраке медною головой/.../Ужасен он в окрестной мгле!). От друга страна, отнесената от вятъра шапка (срв. “Как ветер, буйно завывая,/С него и шляпу вдруг сорвал”) символизира прехода от разумното начало (акцент върху главата: идеята мечта за “местенце”, “служба”, “женитба”, “семейство”, “деца” и “внуци”) към стихийното и природно начало (сърдечната доминанта), обладало и “осиновило” героя със своята земна “безприютност”, но със своята небесно-духовна, висока “лудост”, за която скоро ще стане дума. Смятаме,че дори по отношение само на този на пръв поглед незначителен детайл се разкрива огромната разлика между “двамата” Евгениевци, отбелязваща значимата духовната еволюция на героя в творчеството на Пушкин.
[19] Както пише Ю. Лотман, “Обожествяването на император Петър започва още докато е жив и има дълбоки корени в идеологията на Петровата държава (…). Продължаващото обожествяване на личността на Петър води до това, че градът на св. Петър започва да се възприема като град на император Петър. (…) Така образът на императора постепенно измества образа на апостола във функциите му на патрон на града; на император Петър се приписват не само исторически качества – основоположник и строител, но и митични – покровител и защитник” [Лотман 1992: 97].