Художникът Димитър Кирчев: "Робът се бори за свобода, свободният за съвършенство!"
12.07.2013
За живописта - едно лично гледище
"Съвременният художник в своето творчество трябва да създаде една нова същност. Той вече не копира природата, а индиректно е инспириран от нея. Фотоапаратът отдавна е измислен - творбата на живописта е нещо самостойно, независимо. Това е една нова природа със свой собствен живот и закони, където няма нужда от разказ, фабула, природонаподобителстване. Линиите, формите, тоновете трябва да внушават, вместо да разказват. Сложният, дълбок и благороден тон, сам по себе си носител на послание, ме опиянява. Търся синтез на мисълта, а оттам и синтез на формата и чувството. Според мен съвременната живопис трябва в изказа си да достигне до знак, до максимална изчистеност и лаконичност, без никаква излишна бъбривост - та нали художникът отразява забързаното време, в което живее - той е негова рожба.
Между духовното пространство на човека и изразните средства на асоциативната живопис има тайнствена, необяснима връзка. Същността на една творба е не да разказва и обяснява външното, епидермалното, (все едно да се опитваш да анализираш любовта) а да преживява. По този начин творецът изразява себе си, своята духовност. Не е истина според мен, че художникът трябва да рисува за публиката.
Изкуството е абсолютна свобода на духа, стремеж към онова съвършенство, което свободният човек търси, за да се доближи до Великия Архитект на Вселената, защото робът се бори за свобода, свободният за съвършенство!"
Димитър Кирчев
"30 години аз съм артист на свободна частна практика и се издържам само с изкуство. Аз съм на пазара още преди да се въведат пазарните отношения, които така болезнено приемаме. Тогава всичко минаваше през ръцете на художника, всяка реклама се рисуваше, беше приложно изкуство
Хармония има сред източните мъдреци. По интуиция достигаш нирвана, себепознание, знание за света и природата, откриваш истината. Защото разумът колкото помага, толкова повече пречи в търсене на истината. Аз съм за овладяната емоция, защото изкуството е разновидност на интуицията в допира със съвършеното. А самият път е стойностен, защото е красив.
Какво обединява различните цикли, които представяш - "Маски", "Фрагменти", Миражи"...?
Кукерските маски впечатляват с автентичността си, с естествените материали, кожата, чановете, рогата излъчват. Не търся фолклора, а идеята, заложена в тях, ми е интересна. Излиза, че светът не може да съществува, ако няма зло. Това е интересно за живописване. Фрагментите показват олющени стенописи от наши черкви - противопоставят се живописно обработената повърхност с бялото петно мазилка. В тях някъде спира рисунката, идва краят и това е благодат за твореца, който търси и съчетава тон и цвят."
из интервю на Евелина Величкова, в-к "Марица", 10.12.2009,
по повод изложбата на Димитър Кирчев в галерия „Жорж Папазов”
ДРУГИТЕ ЗА НЕГО
„Художникът свежда обекта на изкуството си до символ на определени, търсени, почувствани и получени внушения. Това става с цвят или образ и е винаги подчинено на една ритмичност на формата. Той се стреми да изтъкне детайли, които дават характер и състояние. Художникът изчиства и опростява цветното петно, като търси предварително обмислен, цялостен емоционален ефект от взаимодействието на тоновете и изящната фактура на платното. С последователен в развитието си характерен индивидуален стил Димитър Кирчев се вписва в съвременното българско изкуство като художник, който съчетава фигуративното с абстрактното мислене.”
Красимир Линков, изкуствовед, директор на ГХГ – Пловдив
Галерия „Жорж Папазов” ще продължи активния летен сезон с живописна експозиция на Димитър Кирчев.
Вернисажът е на 18 юли (четвъртък) 2013 от 18.30 ч. на бул. „Шести септември” 152, Легис център. Това е 25 самостоятелна изложба на художника и четвъртата по ред в "Жорж Папазов".
Изложбата се продължи до 05 август 2013.
ВИЗИТНА КАРТИЧКА
Роден на 5.04.1950 год. В гр. Хасково. Живее и работи в гр. Пловдив.
Взема участие в почти всички национални изложби, както и в тези на "Дружеството на пловдивските художници". Участва в представителни изложби на съвременно българско изкуство зад граница – Лондон, Милано, Виена, Истанбул и др. Член на СБХ, както и на "Международната асоциация за пластични изкуства" (АИАП) – Юнеско.
Негови картини са притежание на Националната художествена галерия, СГХГ, ДХГ-Пловдив, Президенството на България, Министерството на финансите, Пловдивска община, колекция „Мацумае” Япония, колекция „Стоичков” – Барселона и други частни колекции в Австралия, Белгия, Канада, Израел, Франция, Германия, Гърция, Русия, Тайван, Турция, Швейцария.
Изложби:
Пловдив 2012 - 100 Години “Южнобългарски художници”
Пловдив 2012 - Конкурс - “Алианц” - България
Хасково 2010 - Галерия “Форум” -Юбилейна изложба
Пловдив 2009 - Галерия “Жорж Папазов”
София 2008 - Галерия “Минерва” - Гранд хотел “София”
Брюксел 2008 - Европарламент - изложба “Кирилица”
София 2007 - НДК Галерия “Хаджистоянови”
Варна 2007 - Галерия “Тео”
София 2007 - Галерия “Икар”
Пловдив 2005 - Галерия “Бовиел”
Пловдив 2004 - Изложба “15х5”
Пловдив 2004 - Галерия “Жорж Папазов”
Пловдив 2003 - Галерия “Възраждане”
Пловдив 2001 - Изложба “15х5”
Пловдив 2001 - Галерия – Вернисаж “Бараците”
Пловдив 2001 - Галерия “Жорж Папазов”
Пловдив 2000 - Галерия “Ромфея”
Пловдив 1999 - Галерия – Вернисаж “Бараците”
Пловдив 1998 - Национални есенни изложби
Пловдив 1997 - Галерия “Лукас”
Пловдив 1996 - Галерия “Старинна”
Рим, Милано 1993 - Съвременнобългарскоизкуство
Лондон 1992 - Съвременнобългарскоизкуство
Пловдив 1992 - Национални есенни изложби
Истанбул 1992 - Пловдивски художници
Турция 1992 - Галерия на Академията – Ескишехир
София 1991 - Галерия “Хемус”
Пловдив 1990 - Галерия “Балабанова къща”
Пловдив 1990 - Галерия СБХ – Коледна изложба
София 1985 - Галерия АМХ – “Раковски” 108
София 1984 - Галерия АМХ – Театър “Сълза и смях”
Пловдив 1982 - Галeрия “Антим І”
Пловдив 1977 - Галeрия “Отец Паисий”
Симпозиуми:
Македония 2007 - Международен пленер
Смолян 2008 - Национален пленер
Созопол 2002 - Национален пленер
Пловдив 1998 - Международен “Пленер” – Старинен Пловдив
Видин 1999 - Международен пленер "Дунаварт"
Созопол 1995 - Национален пленер
Номинации:
2002г - номинация за наградата "Пловдив"
2001г - номинация за наградата "Мечът на Ромфея"
Член на СБХ и на "Международната асоциация за пластични изкуства" АИАП – ЮНЕСКО.
картини на Димитър Кирчев от серията "Миражи"
©Ина Мирчева