"Сибиле Бергеман. Фотографии": Първата изложба в България, посветена на творчеството на германската фотографка

24.02.2022
Снимка 1

Софийска градска художествена галерия

представя

Сибиле Бергеман

Фотографии

01 март – 10 април 2022

Откриване: 01 март 2022 от 18.00 часа

Това е първата изложба в България, посветена на творчеството на германската фотографка и представя цялостното творчество на авторката, като акцентира върху черно-бял сребърно желатинов печат, цветни фотографии и полароидни репродукции.

С началото на месец март публиката в София ще има възможност да разгледа фрагменти от близкото минало, запечатани през призмата на Бергеман. Изложбата ще бъде открита от Гьоте институт и Софийска градска художествена галерия.

Бергеман работи серийно, но също така се занимава и с документирането на определени теми за продължителен период от време. Фокусни точки на нейната работа са модните и портретни фотографии, създадени за списанията „Сибиле“ и „Гео“. Започва да се занимава по-сериозно със ситуационна фотография в Берлин в края на 60-те, а по-късно запечатва и сцени от  Ню Йорк, Париж, Токио и Сао Пауло. Дълги години работи с фотоапарат за моментални снимки Полароид, а до 1990 г. – предимно в черно-бяло. Тя е една от малкото фотографки, които използват цветния филм не като илюстративен, а като структурен елемент от образа.

Полароидната серия от периода 2000 – 2006 г. е озаглавена „Избледняващи спомени“ и запечатва изоставени места и пространства, които остават предимно скрити за съзнателното възприятие на зрителя. Кадрите са лишени от меланхолична носталгия по Източна Германия и съзнателно отразяват една вече отминала ера. Друг важен фрагмент от работата на Бергеман са нейните фотографии от Африка и Близкия Изток в периода 1999 – 2004 г. Снимките ù от Гана, Сенегал, Мали и Йемен улавят всекидневния живот в цялата му амбивалентност – меджу традиционната култура и глобализацията.

Мариса и Лиан, Селин 1981 © Наследство Сибиле Бергеман, ИФА

 

Сибиле Бергеман

Сибиле Бергеман (1941 – 2010) е сред най-значимите германски фотографки през последните десетилетия. Първоначално придобива популярност със своите модни снимки в Източен Берлин, но скоро се превръща във важна представителка на жанра на фотографското есе, както и във внимателен наблюдател на социалната действителност. В творчеството ù ясно се усеща лична критика към възпроизвеждането на симулацията на един „идеален“ контекст. Този ефект бива постигнат чрез отразяването на отпечатъка на една митологизирана и куха форма на патос, която времето на ГДР предполага и налага.

След Обединението на Германия тя съосновава фотографската агенция „Осткройц“ и става членка на Академията на изкуствата в Берлин. Днес някои от фотографиите ù са част от постоянните колекции на музея на изкуството „Метрополитън“ и музея на модерното изкуство (MoMA) в Ню Йорк, музея „Щедел“ във Франкфурт на Майн и др. А тази година през юни в Берлинише Галери предстои откриването на обширна ретроспектива.

Изложбата ще бъде съпътствана от медиаторската и образователна програма Гледане с разбиране: Сибиле Бергеман, организирана от Гьоте-институт България и фондация „Изкуство - дела и документи“. Програмата ще включва турове, работилници за деца и родители, посещения за хора от третата възраст, както и лекция на Катерина Гаджева за жените в българската фотография.

„Сибиле Бергеман. Фотографии“ е изложба на ifa (Institut für Auslandsbeziehungen) в сътрудничество с Гьоте-институт България и  партньорството на Софийската градска художествена галерия

Анет и Ангела, Берлин, 1982 © Наследство Сибиле Бергеман, ИФА

 

На изображенията:

  • Сибиле Бергеман. Автопортрет, 1986 © Наследство Сибиле Бергеман, ИФА
  • Анет и Ангела, Берлин, 1982 © Наследство Сибиле Бергеман, ИФА
  • Мите, Мауерпарк, 1996 © Наследство Сибиле Бергеман, ИФА
  • Томас © Наследство Сибиле Бергеман, ИФА
  • Мариса и Лиан, Селин 1981 © Наследство Сибиле Бергеман, ИФА
  • Паметникът, 1975-1986© Наследство Сибиле Бергеман, ИФА
  • Мечката Нора, 2016 © Наследство Сибиле Бергеман, ИФА

Мечката Нора, 2016 © Наследство Сибиле Бергеман, ИФА

 

Информация: Петър Димов, Връзки с обществеността, СГХГ

 


 

© Диаскоп Комикс - Diaskop Comics

Редакцията на "Диаскоп" изказва благодарност на своите сътрудници, които редовно изпращат информация първо при нас! Редакцията с отговорност оформя материалите и ги публикува. Препоръчваме на всички колеги, които желаят да популяризират информацията и вземат назаем съобщения, да поместват линк към първоизточника.