Георги Чепилев: Теория на хаоса
10.04.2024
Учените, като изследвали историята на световния напредък, търсели отговор: защо един народ, достигайки своето пълно единство и физическо развитие, пропада, изчезва от света или прелива в други народи? Съществуват и примери в историята за народи, които загиват рано, преди достигането на своя апогей. При това се забелязва, че събитията имат тясна органическа връзка едно с друго, че едно последва друго или едно предизвиква друго, т.е. тези събития не са откъслечни, не са случайни в световния живот.
Чудесен пример от българската история е далновидността на хан Кубрат – при спиране на водената от китайците война в далечния югоизток, Кубрат заповядва веднага да се укрепят българските граници срещу племето, което получавало от китайците коне за храна. Мотивът бил, че китайците нямали необходимост повече от тях и ще спрат доставките, а племето от глад ще се насочи да напада български земи. Така и станало, но българите били добре подготвени за атаките. На този принцип и учителите биели непослушните ученици по задните части, да им дойде акъла в главата.
През 1961 г. американският математик Едуард Лоренц открива теорията на хаоса: „Ако бразилска пеперуда размаха криле, това може да предизвика торнадо в Тексас”. Както хвърчилото се носи от вятъра и кораба от течащата вода, по същия начин се движи електрическия флуид. Електрическите или магнитните потоци също имат извори, те са 3-4: Сибирски, Северноамерикански и т.н. Един факт – постоянно развиващото се земеделие в Германия изкоренявало девствените гори и температурата на почвата се покачила, което довело до отслабване на електрическия ток от Сибирска област. Има едни интересни археологически находки от Франция и Виетнам, златни и бронзови изделия във формата на пентадодекаедър, подобни на играчки или модел на земната ни планета. В действителност на земята са разположени тайнствени области, аналогични на Бермудския триъгълник – т.е. центрове на всички магнитни аномалии, места на зараждане на урагани и др. аномални атмосферни влияния. В тези възли на системата се оказват много древни култури, в частност и на град Киев. Творците на деветото изкуство могат да прогнозират подобни раздвижвания, защото съществуват три вида романи в картини и комикси – таблични, механични, аналитични и който владее техния език, разбира знаците на времето.
Така събития, станали сред източните народи, повлияват на европейците.
Могат да се приведат много примери, но най-важните са: че, гръцката и римската култура имат зародиша си в източните – от изтока прониква разкошът, безбожието и упадъкът на нравите, като европейците пренасят всичко това на европейска почва и подкопават основите на европейската цивилизация. Например духовното наследство, което са оставили татаро-монголите в Рус – идеята за единна централизирана държава по маниер на азиатските империи. Може да се види, че преди това време, Киевският Владимир се отказвал да наказва дори разбойниците.
Европейските народи се запознават с безбожието на азиатците. Там от различните племена и от тяхното раздвижване от едно място на друго, от техните постоянни борби, се явяват различни вярвания и се смесват религиозните понятия между племената. При това вярванията на източните народи били много наивни, което пък родило различни реформатори и се стигнало до подкопаване на вярата в съвършения Творец. Та европейците със своите ламтежи да завоюват далечни земи и народи, нахълтват и в Азия и заедно със земите и населението, привнасят и азиатската култура с нейните добродетели и недостатъци. Но с това европейците се разколебават в своите религиозни вярвания. Семето на съмнението се посяло в европейската почва и скоро дало плод. Известно е как гръцките и римските философи създали причудливи учения и докарали народа да не знае в какво да вярва. Като станал безбожен, народът си развързал ръцете и започнал да бърка с тях във всички престъпления – без свян, без страх и без угризения. Настанало такова нравствено разлагане, че и самите римляни започнали да се гнусят. Човекът бил с развързани ръце, но без компас, без ръководител и спирачка – в дела, в мисли, в постъпки. И днес, когато в ръцете на държавниците милиони същества влагат надеждите на своите лични и обществени интереси и идеали, те са длъжни да победят своите ламтежи и егоистични копнежи. Държавник, който се смята за център на живота и мисли, че притежава в личността си средства и сили на необходим фактор, е на фалшив път. Такъв е изпаднал в пагубните ръце на лошото самопознание и самоопределяне. Само в страни с повърхностно знание и партиен интерес такива държавници играят първостепенна роля. Факт е, че у нас сега народът познава своите държавници и общественици само като партийни фигури, без да е наясно с техните интереси, възможности, философски възгледи, нравствен живот. А липсата на вътрешна духовна култура е липса на творческа сила. Какво може да се очаква от такива лица, на които проблемите за целта и смисъла на живота са недостъпни или безинтересни? Безспорно ще се очаква ограничена и осакатена дейност, на която пряката цел ще бъде да задоволява груби интереси, да създава лични и партийни привилегии в материалния живот. Анархията идва от невъзпитаните и необразованите души, от недисциплинираните воли, от сърцата, които са станали чужди за света на поезията, изкуството, философията и духовната култура.
За съжаление в България 34 години деветото изкуство не само е в неравностойно положение, то въобще не съществува в законодателството ни. Естествено е и малкото останали автори от тази сфера да потърсят реализации в страни, предлагащи по-добри условия за творчество. А тук, както се говори, нека останат службите на заплати, взети от културата. Какво от това, че доскоро американския президент преглеждаше сутрин комиксите от официозите, може би си няма друга работа?
►
Георги Чепилев: "Изкуството на комикса"
History of Bulgarian comics - Plovdiv 2019
Онлайн уроци "Чудният свят на комиксите"
Визитна картичка на Диаскоп
Благодарствено писмо
© Диаскоп Комикс - Diaskop Comics
Българска култура, комикси, художници, изкуство
Редакцията на "Диаскоп" изказва благодарност на своите сътрудници, които редовно изпращат информация първо при нас! Редакцията с отговорност оформя материалите и ги публикува. Препоръчваме на всички колеги, които желаят да популяризират информацията и вземат назаем съобщения, да поместват линк към първоизточника.