Деца, плачете, ако не ви купят „Чуден свят”! ( реклама на първото специализирано българско издание за романи в картини)
20.02.2025
Ние отново очакваме отговор:
Как дружество „Диаскоп”, официално регистрирано от 12 години, да постигне целите си за обществена полезност след като административната бюрократична машина не се задвижва за създаване на благоприятни условия за работа? Как да се ентусиазират подрастващите за творчество и красота, да се възпитават на вкус и отдалечават от наркотици и съмнителни деяния, след като за толкова незначителна поправка не смеят да те погледнат в очите?
Кой е против дружество „Диаскоп” и неговите благородни цели за даване подтик да се обича Отечеството и стремежи за успехи в доброто? Жалко е, че зад тази печална действителност се намират властимащи, които я оправдават и поддържат.
Колкото и да се мъчим днес да си гледаме работата и да живеем така, като че ли няма болестен признак на обществено разстройство, чувства се нужда от някакво пространство, необходимо за живота. Хората с ограничен исторически кръгозор считат, че причините за това е ненормалното икономическо положение. Това материалистично схващане налага днес в живота присъствието на цифри за бюджети, цени, заплати и пр. Всъщност който е изучавал курса по история, знае, че причината е борба за надмощие. Вражда и война може да има в едно семейство, в една държава, сред група държави. Причината е все една: нарушение на хармонията в това голямо или малко общество, или група от общества и държави. Такова нарушение настъпва след като се изгуби спойката, която държи всяко общество, а тя е съчувствието, вниманието, уважението и любовта.
12 години дружество „Диаскоп” е регистрирано юридически за: събиране, документиране, съхраняване, изследване и разпространение на комикс култура… извършва проучвателска, изследователска, изложителна и пр. специфични за Деветото изкуство дейности…”. Както се вижда от устава на дружеството, изследванията, събирането, докладите и останалите художествени и научно изкуствоведски дейности нямат общо със стоковата търговия, дружеството не извършва никакви търговски дейности, те са научно-практически и са по-скоро близки до идеалната цел (както е и записано).
Но за тези дейности, които едва ли имат място на пазара, бюрократичната машина решава да издаде БУЛСТАТ за производство и разпространение на кино и видео филми, макар че романите в картини и комикси са част от науката за книгата. На възражението ни при получаване на документа, че нашето дружество не извършва такива дейности, а само тези описани в договора за гражданско дружество, се даде отговор: Няма такава професия в България и затова приблизително се класифицира. Откажете се като не ви е изгодно, кой ви пречи след като не е забранено от закона. И защото, за производство на кино филми и реклами е необходим собственик - финансова акула, банковата сметка на дружеството трябва да е подобаваща като за бизнес фирма, т.е. с доста по-висока месечна такса за поддръжката и, отколкото личните.
Романите в картини и комиксите през 1964 г. ЮНЕСКО признава официално за самостоятелно изкуство и е наречено Девето изкуство, т.е. след радиото и телевизията. Почти във всички страни от 1976 г. са организирани средни специални и висши училища за това изкуство, което има свой език, който се разбира навсякъде по света. В България рождената дата на Деветото изкуство е 1890 г., но тъй като то влиза в рая на естетиката по време на социализма, това е причина за сегашното му фиаско в България. След като беше забранено като буржоазно капиталистическо изкуство, рожба на масовата култура, властимащите през социализма решиха да го ползват за идеологическа пропаганда и възпитание. Така бе класифицирано като професия и на авторите, работещи към специализираните издателства, се издаваха хонорарни талони за отчет пред МВР. Аз пазя грижливо първия си талон, който ми го върна като дар за спомен служителят на МВР, очарован от моята младост и успехи.
След падането на Желязната завеса липсва организирано движение в България и комикс изкуството много мъчително се развива. Авторите се радват, не да направят сполучливи творби и получат заплата за своя художествен труд, но само да бъде публикувана някъде творбата им. И то без закрила на авторски права, а това е неравнопоставеност спрямо останалите изкуства.
След като дружество „Диаскоп” в съдружие със световната енциклопедия за комикси “Lambiek” направи визитна картичка за България (през 2008/9 г.), започнахме да уведомяваме властимащите за нарушение в българското законодателство, на което ни обърна внимание европейската комисия.
Чест прави на някои обществени влиятелни личности, които надскочиха себе си и подкрепиха направата на специализиран сайт, отпечатване на творби, изложби и др. инициативи. Пак ще кажа, че подкрепиха, а не за печалби на дружеството. Те виждаха, че нарушението в законодателството е пречка да се кандидатства в проекти, препятствие се получава още в първите редове при попълване на документите.
Прът в колелото за развитие на българското комикс изкуство слага и конкуренцията на дружество „Диаскоп”, хора, които потърсиха сметка от съчувстващите на нашата дейност. Възпитаници на дружеството съхраняват такива писма, но ние за политика и клевети от конкуренции нямаме време, искаме да си гледаме научната и художествена работа.
Развитието на пловдивското комикс дружество е следното:
От 1981 г. до 1984 г. основателят на дружеството рисува три романа в картини за издателство „Чуден свят”, София. През 1985 г. е изпитан да рисува страница от роман в картини по зададена тема в кабинета на Георги Гаделев, художествен редактор на списание „Дъга”. Той е впечатлен и възлага направата на исторически роман в картини. През това време започват опити за внедряване на Деветото изкуство в родния град Пловдив – отпечатват се комикси в малки жанрови форми и много илюстрации в този стил за издателство „Христо Г Данов, вестник „Глас” и др. пловдивски медии. 1987 г. страници и кадри от романи в картини са сред художествените произведения на годишната окръжна изложба на СБХ. През 1987 г. започва отпечатването на поредица от 30 научно практически статии за Деветото изкуство – първите броеве са във в-к „Комсомолска искра”. През 1990 г. се работи за организиране в издателство „Христо Г Данов” специализирано издание за романи в картини и комикси, но преустройството създаде неблагоприятни условия за реализацията на начинанието. Идеята продължи през 1991 г, в направата на юбилеен лист и първият отпечатан „Диаскоп” в тираж 4000 бр.
След 1994 г. публикуването на изследователските статии спират за 10 години, но през това време те са събрани в едно и с допълнението се оформи един многотомен труд за „езика на Деветото изкуство”, както е съобщено във втората статия.
Следват: изложбите „Поп арт – знаци на времето”(2006г.)- https://www.youtube.com/watch?v=yb1MciVHZ20, „Нощна стража” (2007 г.) и „Аспарухови прозрения” - оригинални рисунки и скици за исторически роман в картини, с представяне пловдивското издание за Девето изкуство „Диаскоп” (2008 г.). През 2013 г. Културният отдел на Община Пловдив подпомага направата на специализиран сайт за комикс грамотност и култура. От тази година е и регистрацията на дружеството като юридическо лице. И оттогава до днес чрез писма, публикации, срещи и др. призоваваме към съчувствие да се направи необходимата поправка и професията автор на роман в картини или комикс да се появи в класификацията и желаещите да работят в тази насока на културата да са равнопоставени, както е навсякъде по света.
Но никой от управниците нищо не вижда, никой нищо не чува вече 12 години.
А тази слепота, тази глухота към нуждите на творци към едно благородно изкуство, предимно за деца, е плодовита майка на разочарованието, на озлоблението, което може да се насочи към всичко родно, към омразата на добрия гражданин към непрактичните държавни институти. Разбира се, днес, когато всичко е частно и те имат право да ползват поверените длъжности постове за свой интерес, това става причина за загубата на спойката в обществото ни.
Наскоро в отговор на нашата загриженост, че искаме да споделим тези научни трудове за обществена полза на подрастващите без да желаем пари или други облаги, но само, който евентуално продължава по-задълбочено мисли от тях, да цитира съответните места – получихме незачитане. Как да станат достояние на учащите се, като в България няма Девето изкуство, няма професия и самоосигуряване и най-вече няма закрила на авторски права, няма основа за ценообразуване, липсва правна уредба и правна регулация за обществени отношения между разнородните творци и много други неуредици. Защо само в България е така?
В класификациите има най-странни професии, но тази на авторите за Девето изкуство, което е предназначено за развиване на интелигентност – липсва. Разбира се, съществуват и развратни комикси, както и филми, театри на мадам некоя си, книги и произведения от други изкуства. Но българските романи в картини и комикси, нямат такова развитие като забранените от етичния комикс кодекс ъндърграунд измислици – повечето са били предназначени за децата и то със специално разрешение за публикация.
Георги Чепилев
►
Георги Чепилев: "Изкуството на комикса"
History of Bulgarian comics - Plovdiv 2019
Онлайн уроци "Чудният свят на комиксите"
Визитна картичка на Диаскоп
Благодарствено писмо

© Диаскоп Комикс - Diaskop Comics
Българска култура, комикси, художници, изкуство

Редакцията на "Диаскоп" изказва благодарност на своите сътрудници, които редовно изпращат информация първо при нас! Редакцията с отговорност оформя материалите и ги публикува. Препоръчваме на всички колеги, които желаят да популяризират информацията и вземат назаем съобщения, да поместват линк към първоизточника.