Георги Чепилев: Ребус от Александър Божинов, "Прокълнатата монета" и английската болест

19.03.2025
Снимка 1

Наближава времето, когато ще видим голям брой бледолики деца, стегнати в крака, шия и гръбнак с железа, да се мъкнат плачевно на кълбо.

В тази идея за картина имам предвид, че в съвременната технична цивилизация липсва детска възраст. Днес децата са омекчени от хиляди удобства на културния живот и леност, при тях умът се развива добре, но волята остава слаба и безсилна.

Може да се каже, че такива души боледуват от английска болест.

Цитат: 

"Английската болест помрачава съзнанието на страдащия от нея. Характеризира се с меланхолия, изразена в бездействие, нежелание за живот и дори загуба на вярата и неспособност за откриване на пътя към Бога".

Тези факти искат да се замислим на кого служим през живота си? Дали за своето лично благо или пък за онеправданите, убитите и смазани от житейските неправди хора? Естествено е да се похвалят и почитат онези личности, които като левове се борят да защитата слабите икономически единици от нашето многострадално отечество.

Колко ценна поука има в ребуса от бащата на българската карикатура и на героите Пижо и Пендо - Александър Божинов!

Но коя е изобразената монета от юбилейния брой на Диаскоп от 2011 год.?

На сребърната тетрадрахма от 390 год. пр. Р. Хр.се вижда Персефона (Прозерпина - житото). Богът на ада - страшния Плутон, при който никоя богиня не щяла да живее, принудил се да взема жена със сила. Прозерпина по това време си играла с нимфи в долина до планината Етна в Сицилия. Юпитер казал, че ако Персефона (Прозерпина), не хапне нищо в ада, може да се върне при майка си Церера ( богиня на земеделието, учила да се обработва житото и лозата), но тя била опитала няколко нарови зърна. Затова била над земята само шест месеца.

В градовете на Италия се отсичат огромно количество монети през 4 и 3 век от. Р. Хр., което говори за развит обмен и широка търговия.

За комикса от 2011 г. " Прокълната монета" избрахме тази от берлинския държавен музей, защото в гръцките полиси Сицилия и Южна Италия е била приета елинската монетна система, (Етрурия имала своя специфична система, етруските медни монети не се отсичали, а се отливали). Монетите от гръцките колонии принадлежат към най-красивите в древността.

Финансовия икономист и именит специалист Ал. Грийнспан, казваше още при появата на еврото, че това е временна валута.

 

Георги Чепилев: "Изкуството на комикса"

History of  Bulgarian comics - Plovdiv 2019

Онлайн уроци "Чудният свят на комиксите"

Визитна картичка на Диаскоп

Благодарствено писмо 

 


 

© Диаскоп Комикс - Diaskop Comics

    Българска култура, комикси, художници, изкуство

Редакцията на "Диаскоп" изказва благодарност на своите сътрудници, които редовно изпращат информация първо при нас! Редакцията с отговорност оформя материалите и ги публикува. Препоръчваме на всички колеги, които желаят да популяризират информацията и вземат назаем съобщения, да поместват линк към първоизточника.