Грозната кралица, Демонът на Врубел и защо няма да бъде издадена книгата учебник на Диаскоп
24.03.2025
"Имало една кралица, чието лице се обезобразило след боледуване от сипаница. В цялата страна никоя жена не била така отвратително грозна като нея. Това безкрайно озлобявало кралицата, особено когато някакво красиво лице се мернело пред очите й. За нейни прислужници и съветнички били избирани най-грозните от кралството. Всички огледала в двореца били изпочупени, за да не зърне кралицата своята грозота".
Разказвайки тази приказка като комикс, артистът може да насочи поуката в различни области на живота. Напр. държавната система, отвратително обезобразена от водачите, верни на свои корупционни възгледи или защото България бе от загубилите в Студената война и сега е длъжница на Западния свят.
Грозният лик всеки го вижда, само те не могат, защото са строшили огледалата. Читателят на комикси ще започне да си мисли: ще продължаваме ли търпеливо да гледаме своята "Грозна кралица" или е крайно време да вземем скалпела и извършим пластична операция, за да й се възстанови блестящият образ.
Имах възможност да рисувам комикси и романи в картини от 1980/81 година.
Бях един от най-младите сред колегите в специализираните издания. За съжаление в България и досега никой от институциите не се погрижи да се подготвят достойни приемници, продължаващи опита и навиците постигнати в миналото. Днес е късно за възобновяване на българските предания в деветото изкуство, защото повечето от авторите на списание Дъга и Чуден свят на Народна Младеж, се приближаваме към пенсионерския халат. Не е логично ръждив пирон да държи дълго време тежест на стена, така е и с преминаване на определена възрастова граница.
В края на миналата година, дружество Диаскоп, направи последния си опит за съхраняване на това което е видяно и чуто, предложи проект за изложба и книга-учебник с название "Стилистически традиции в българското девето изкуство". Но в резултат няма да се публикува учебника, защото в България няма такова изкуство и такава професия, затова липсва и защита на авторски права за художествените дейности. Макар съчувствието и получаване на писмо подкрепа от влиятелни личности, бюрократичната машина не се задвижи.
40 години от дружеството пишем и съобщаваме за нередност в законодателството, която пречи на благородни инициативи и упражняване на професията (автор на роман в картини и комикси). Да напомним, че от 1965 година романите в картини и комикси са изкуство и то равнопоставено на останалите —наричат се Деветото изкуство.
От 1991 година пловдивското дружество има за цел да не изгасне българската традиция, разбира се според личен поглед и от регионалния пловдивски опит, като разходите са изцяло за своя сметка и труд.
Пишейки тези редове, отгърнах албум на Врубел и се спрях на картината "Демон". Пространството около падналия горд Демон, с паунови пера в крилата, е пейзаж от остри скали, а отзад се виждат Кавказките планини.
Страстите са жестоко нещо - километри височини, подобно на Уралските и Кавказки планини! Не се позволява, освен някой малък слънчев лъч да огрее планината. По голямата част се намира под сянката на страстите или на планината. Такива мъгли пораждат отчаяние и погубват нежни покарали листенца.
Георги Чепилев
Коментари във фейсбук
Христина Мирчева: Радвам се, че най-после реши да споделиш липсата на абсолютна емпатия от страна на хората, които се "грижат" за проектите в общината. При това, те ни поканиха (ние не сме искали да участваме, още по-малко сме искали пари), като ни уверяваха, че ще откликнат. Но този проблем е от години! Добре е също да се спомене, че Диаскоп е получил от тази същата община еднократна помощ през 2013 г., при това половината от сумата, спечелена от проекта - електронен бюлетин. Та значи вече 12 години ние сами спонсорираме сайта Диаскоп. Поддръжка, такси и работа, наистина усилена работа. Ама то, ако не кОпаш, кой ще ти признае тази работа. Има още много интересни факти за споделяне.
Георги Чепилев: В миналото вестниците изобилстват със съобщения за любородни пожертвувания: от дарение на парични средства за образуване на фонд за подпомагане чрез лихвата на бедни ученици, или построяване на училища, къщи за обществени дейности и читалища, бетонирани кладенци, курници и кочини, трапезарии и книги, и пр. благородни инициативи характерни за българския народ. Ти добре го каза, че ни дразни не липсата на материална помощ, но това, че хората на изкуството днес страдат и не могат да творят благодарение на бюрократичните механизми и техните закони. Изкуството се оценя не като парче стока, а според красотата. Красотата ще спаси света, казва Достоевски, но Врубел го допълва - "но не красивото зло", каквото показва съвременното изкуство, т.е. след смъртта на естетиката.
Христина Мирчева: Те не искат нещо да се случва. Те искат нищо да не се случва. Тук няма място за красота.
Ангелина Василева: Добрата стара максима: Няма тяло/такова изкуство/, следователно няма проблем... Светът е луднал по аниме и манга, но те са японски, а ние сме на някакъв самотен остров, на който чакаме традициите ни в анимацията сами да се затрият, дори без помощта на каквито и да било институции??? Много се надявам това да не се случи, защото Диаскоп Комикс го има! Благодарност към самоотвержения екип на електронното издание за огромните усилия да съхраняват, обясняват, преподават и разпространяват традиционната българска/европейска анимация!
►
Георги Чепилев: "Изкуството на комикса"
History of Bulgarian comics - Plovdiv 2019
Онлайн уроци "Чудният свят на комиксите"
Визитна картичка на Диаскоп
Благодарствено писмо

© Диаскоп Комикс - Diaskop Comics
Българска култура, комикси, художници, изкуство

Редакцията на "Диаскоп" изказва благодарност на своите сътрудници, които редовно изпращат информация първо при нас! Редакцията с отговорност оформя материалите и ги публикува. Препоръчваме на всички колеги, които желаят да популяризират информацията и вземат назаем съобщения, да поместват линк към първоизточника.