Атанас Карадечев ще покаже скулптура, живопис и рисунка в ретроспективната си изложба в Градска художествена галерия - Пловдив
03.05.2025
Известният пловдивски скулптор Атанас Карадечев ще посреща почитатели и приятели от 8 до 27 май на ретроспективната си изложба в Градска художествена галерия – Пловдив (ул. „Княз Александър“ №15).
Откриването е на 8 май от 18:00 часа.
В експозицията ще могат да се видят 40 негови пластични творби от бронз, както и акварели, маслена живопис, рисунки и скици. Някои са правени скоро, други са създавани през годините назад. Като главна тема на своето творчество самият автор посочва Жената и свързаните с нея преживявания и естетически търсения. В повечето пластики се съдържат алегории и метафори, провокиращи зрителя към размисъл и търсене на скритите послания.
Атанас Карадечев е роден на 26.08.1955 г. в родопското село Смилян . Завършил е Художествената гимназия „Акад. Дечко Узунов“ (НУПИД) в Казанлък. Дипломира се със специалност „Скулптура“ във Факултета по изобразително изкуство на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“. Като млад скулптор трупа познания и майсторство в ателиета на едни от най-големите български артисти – проф. Валентин Старчев, Георги Чапкънов, проф. Крум Дамянов, проф. Емил Попов. Член е на СБХ.
В творческата си биография има десетки самостоятелни изложби и участия в общи изяви в България и чужбина: Швейцария, Австрия, Германия, Финландия, Чехия, Италия, Гърция, Франция, Венецуела.
Гордее се с продажбата на свои творби чрез международни аукционни къщи като „Шулер“ и „Отел Друо“, търгуващи с произведения на Ван Гог, Хенри Мур и други световни имена. Творбата му „Любов" участва в „The Millennium Art Collection", организирана от „Фондация 2000" - Хага, Холандия. Изложбата с тези произведения стартира в Токио и беше представена в Лос Анджелис, Буенос Айрес, Сидни, Оман и Берлин.
На много места в България са експонирани негови монументални творби: паметници на Атанас Буров във Варна, на Васил Левски в Стамболийски и в с. Марково, на пророчицата Ванга в местността Рупите, композицията „Коса“ в Куклен, фигурата „Гайдар“ в Златоград. В Пловдив са ситуирани паметникът на полк. Борис Дрангов, монументът за спасяването на българските евреи, паметникът на загиналите в трудови злополуки. Негова е скулптурната композиция на светите братя Кирил и Методий, поставена пред българското посолство в Берн, Швейцария.
Атанас Карадечев е предал страстта си към изкуството на поколения български таланти като преподавател в двете артистични училища в Пловдив – НХГ „Цанко Лавренов“ и над 25 години в Националната гимназия за сценични и екранни изкуства.
Майският афиш в Градска художествена галерия - Пловдив предлага 4 нови изложби в различни нейни сгради:
1. От 8 до 27 май - Ретроспективна изложба на Атанас Карадечев, Зали за временни експозиции, ул. "Княз Александър I" №15;
2. От 13 май до 11 юни - "Връзки" - изложба живопис на Бахрам Хаю (Германия), Зала "2019", ул. "Гладстон" №32;
3. От 15 май до 3 юни - 50 години Национална гимназия за сценични и екранни изкуства - изложба на творци, завършили училището през годините;
4. О16 май до 4 юни - Представителна изложба на ОУ "Св.св. Кирил и Методий", с.Марково, по повод патронния празник и 180 години просветно дело
Информация: Мариана Китипова, Връзки с обществеността, ГХГ - Пловдив
© Диаскоп Комикс - Diaskop Comics
Българска култура, комикси, художници, изкуство

Редакцията на "Диаскоп" изказва благодарност на своите сътрудници, които редовно изпращат информация първо при нас! Редакцията с отговорност оформя материалите и ги публикува. Препоръчваме на всички колеги, които желаят да популяризират информацията и вземат назаем съобщения, да поместват линк към първоизточника.