Красимир Линков: Посланията на Бахрам Хаю - Притчи за вътрешния свят
05.05.2025
Световноизвестният художник Бахрам Хаю гостува с изложба в залите на Градска художествена галерия – Пловдив. Представянето му пред българската публика е предизвикателство, силно ангажирано към човешката същност, към общуването и тревогите в личната култура на индивида в глобализиращия се свят.
За мен е сигурно, че Бахрам Хаю търси отговори питайки себе си. Поне едно от другите ни Аз се стреми да ни погледне отстрани, за да оцени последствията от десетките години митарства и степента на проникване на тъмното и светлото в нас.
Пътят е направил Бахрам и неговите герои общочовешки, универсални, без „тук и там“, а „навсякъде и по всяко време“. Норма за Голямо изкуство.
Ако вътрешното уязвимо и чуждо на суетата Аз трябва да има видим образ, то нека погледнем картините на Бахрам. Тоталната пестеливост на цвят и щрих, на атрибути и детайли превръща темата за драмата от лично послание в универсален неизбежен бит, който придава стойност и смисъл на темата за доброто.
Притчи за вътрешния свят ще нарека посланията на Бахрам Хаю. Притчи, които се коренят в най-древния разказ, когато Едното създава двама, за да балансира света, включително и ходещите по земята.
Позната е темата за срещата между Изтока и Запада, и тук е напълно приложима. Въпреки общия корен, двете митологии се раздалечават, понякога остро конфронтират и внасят цивилизационни разногласия. Живеем в сложна епоха на желание за сближаване, взаимно уважение и оценки на смисъла на съществуване. Ако човек съумее да съществува и в двата свята, той се връща към общото начало, посочва начина Аз и Другия отново да станат едно. Какъв по-добър начин чрез изкуството, чрез семплия образ на Аза, проектиран върху Него и Нея. Без детайли, без конкретна среда, без сложни действия, но със сложна психология.
Някои намират в творчеството на Бахрам Хаю преди всичко отражение на войните и междуличностните отношения. Убеден съм, че посланието му е по-дълбоко – метафизично и след това надградено с общоприета етика. Вглеждането в собствения образ, натрапчивата голота, силните ракурси, търсената деформация, крещящата монохромна цветност, сблъсъкът на агресията с желанието са все резултат от духовна зрялост и съхранена интуиция за добро и зло. Нека да кажем, че изкуството на Бахрам е еволюирало със срещите и преодолените препятствия по неговия път.
Макар и дълбоко лично, неговото творчество е предизвикателно в желанието си да осъществи диалог – вътрешен диалог в зрителя. Персонажите се вглеждат в нас или ни обръщат гръб. И в двата случая те чисто кинематографично пренебрегват картинното пространство, като или влизат, или излизат от него. За това допринася естественият им ръст, прецизната анатомия и универсалният език на позите. Живеят тук и там, и безмълвно, но настойчиво питат. Нас питат и ни карат да преживяваме, да чувстваме, да мислим, да оценяваме себе си.
Можем да наречем това изкуство свръхоткровено, защото често разпознаваме в лицето на главния герой – художника. Гол, но дали беззащитен. Аз виждам тази голота и съм убеден, че той я прилага в античния смисъл – естетическа норма, която освен красота, внушава героизъм. В случая героизмът на личността срещу предизвикателството да съществува.
Бахрам не е анализатор и регистратор на социални митове, не е воайор, надничащ през открехната врата, не е и състрадалец на конкретно човешко същество. Физиката на мъжката и женската плът е пластичен образ на красноречието на неговата душа, в която кондензират всички меланхолии на неговото време. В живота му, както и в картините му, няма двусмислие, няма противоречиви послания. Той вижда реалността на „лошата“ страна на същия този живот и полага всички усилия да вярва в сериозността на неговите добродетели.
© Диаскоп Комикс - Diaskop Comics
Българска култура, комикси, художници, изкуство

Редакцията на "Диаскоп" изказва благодарност на своите сътрудници, които редовно изпращат информация първо при нас! Редакцията с отговорност оформя материалите и ги публикува. Препоръчваме на всички колеги, които желаят да популяризират информацията и вземат назаем съобщения, да поместват линк към първоизточника.