Добродетели и пороци: Ценни образи на българските комикси

07.05.2025
Снимка 1

В края на миналата година дружество Диаскоп направи последния си опит за съхраняване на това, което е видяно и чуто, за да се запази за подрастващите в книга учебник с название "Стилистически традиции в българското девето изкуство". Но в резултат няма да се публикува учебника, защото в България няма такова изкуство и такава професия, затова липсва и защита на авторски права. Макар съчувствието и получаване на писмо - подкрепа от влиятелни личности, бюрократичната машина не се задвижи.

40 години от дружеството пишем и съобщаваме за нередност в законодателството, която пречи на благородни инициативи и упражняване на професията - автор на роман в картини и комикси.

По план на изложбата се предвиждаше да се покажат много образци, между тях и на ценни български комикси по актуалната днес тема "Добродетели и Пороци". Само три (издадени през 1931 г.) от общо 53 произведения ще публикуваме тук, за да се насладят приятелите на пловдивското дружество "Диаскоп". Това се прави с цел, евентуално да се покажат подходящо, при по благоприятни условия за българската култура.

Например НАП, Министерството на културата, Социалното министерство, Културния отдел към Община и др. подобни институции със своето мълчание по проблема на българското девето изкуство, по наш поглед, са едни от виновниците за липсата на нравствена просвета сред подрастващите.

Не може, когато добрият гражданин се е съгласил те да управляват, от тяхна страна да го насилват - давай, давай, давай... Когато и те също имат задължение към обществото, което ги е избрало за добро управление на страната.

Видовете нравственост са в добра и лоша посока. Първата се нарича Добродетел, втората - Порок. Днес често се говори из медиите за Добродетели, Религия, Етика. Но Добродетелта няма само едно значение. Това, което се предлага за въвеждане в училищата, обхваща: Нравствените чувства, Естетическото чувство и Религиозното чувство. Последното е нежно чувство, съединено с чувство за високото и страх. А с термина "чувство" се означават душевни състояния.

Защо се получава голямо напрежение, конфликт сред обществото при обсъждане за или против. Защото човеците, които се характеризират с необузданост на волята и презрение към законите, те нямат любов към Доброто и не желаят да го познават. Но имат тайно желание за противоположното и ако им се предложат часове за изучаване например Черните романи, е вероятно да бъдат доволни.

Реноар прекрасно е описал живописно "Жабарника" (основното място на действие - неподвижна вода, гора, остров, многолика тълпа), плесента на парижкото общество. Това е било място за отвратителни постъпки на лъжи, насилия, разврат, продажност и жестокост. Било е пропито с животински гнусотии и пазарно ухажване. Жабарникът при импресионистите играе голяма роля в развитието на човешките отношения - едни гуляещи седят и пият, други дерат гърло и се опитват да пеят, трети танцуват, четвърти скачат... Рижо-къдрави девойки с начервени устни изкарвали на показ двойна съблазън - гърди и задник, полупияни с вулгарни пози и жестове псуват и стрелят с очи.

Това се нарича грубост на нравите, не е веселие. Вкуса, казва Микеланджело, се възпитава. Жалко, че в България законодателството не позволява възпитание в Добродетели чрез извънредно ценната родна традиция на деветото изкуство. Може би не се позволява? Защото в писмо към дружеството се съобщава, че нямаме право да конкурираме стоки от Европейския съюз. Изкуството на романите в картини значи не е изкуство според някои властимащи, но е стока, а българските не бива да се допускат на международна сцена. Но нали европейските страни имат за ценност културен диалог за обогатяване между страните? Наивни работи! Освен това комиксите по закон от ЮНЕСКО от 1964 г са изкуство и в България трябва да са равнопоставени на другите изкуства.. Това означава, че някои от ръководните постове правят каквото си искат.

С надежда някой ден да може запазеното българско наследство да стане достъпно за българските подрастващи, дружество Диаскоп -14 години продължава да плаща от скромния си бюджет, високи такси, заради пропуск в българския регистър на професията "автор на романи в картини и комикси", от грешка на бюрократичната държавна машина. Имаме утеха, че правим каквото можем за културата на България. Дружество Диаскоп е за естетическо възпитание по Добродетели, кой е срещу нас?

Георги Чепилев

Георги Чепилев: "Изкуството на комикса"

History of  Bulgarian comics - Plovdiv 2019

Онлайн уроци "Чудният свят на комиксите"

Визитна картичка на Диаскоп

Благодарствено писмо 

 


 

© Диаскоп Комикс - Diaskop Comics

    Българска култура, комикси, художници, изкуство

Редакцията на "Диаскоп" изказва благодарност на своите сътрудници, които редовно изпращат информация първо при нас! Редакцията с отговорност оформя материалите и ги публикува. Препоръчваме на всички колеги, които желаят да популяризират информацията и вземат назаем съобщения, да поместват линк към първоизточника.