Денчо Владимиров: "По какво не могат да ни стигнат китайците"
20.02.2014
Размишления по време на грип
Мине не мине време и светът се изправя на нокти от ужас - появила се поредната нова пандемия! Тия дни един голям здравен началник изкара акъла на българите със съобщението, че май кажи-речи има опасност всенародно да ни връхлети коварният свински грип, който за часове от грип се превръщал в пневмония и хайде, било каквото било с теб на този грешен демократичен свят. Затова, внушаваше здравният началник, масово трябвало да изкупуваме някакъв илач, назова като в рекламен клип синковецът точно за кой илач става дума и сигурно много са му останали благодарни и задължени някои.
И все така е в света на капитала, в който най-после успяхме да се вредим и да се вмъкнем - все някаква пандемия пръква отнякъде и потичат реки от пари към световната фармация, към все ненапечелили се и ненагушили се доктори, рекламни агенции и техни комисионери. И все страх, страх и ужас само като чуеш някой да кихне.
Спомням си преди години какво беше по времето на атипичната пневмония.
Бяха я изпратили май на китайците отнякъде, с цел може би малко да им намалят бройката? Или някъде от космоса пак бе дошъл и този вирус, или от секретна западна лаборатория?
Както и да е. Но голям страх ни бе натиснал от тази атипична пневмония. Гледах тогава как мъже и жени, които влизаха в магазините с китайски стоки по за 1 лев, да си стискат носовете, да си слагат кърпички или даже да се стараят да не дишат по десет минути, да не би от някой китайски порцеланов дракон да излети притаен атипичен вирус и да попадне право в носа или устата на дишащия клиент.
Голям страх брахме и на места, където се събираха много хора, като на пловдивските панаирни изложения, например. Тогава на тези международни събори, то се знае, идваха и китайци. Не си стояха тактично у тях си да се борят с атипичната си пневмония тия, с дръпнатите очи, ами се домъкваха на всички пловдивски изложения и конгреси! И създаваха психоза сред изложители и посетители! И който по пътя си срещаше китаец с бадж на ревера, мигом сменяше в ужас посоката. От всичко четено и чуто по медиите по това време народът остана с впечатлението, че китайците до един са я подкарали тази атипична пневмония и затова срещнеш ли китаец - "Бягай на километри от него!".
Видя се по това време в чудо и един познат, директор на научен институт, развалиха му се всички делови срещи само заради това, че човекът доста прилича на китаец. Такъв се е родил, макар да е нямал китаец в рода си.
На друг познат по онова време на окото му излезе, както казва народът, ”ечемик”. И заприлича също на китаец. И той загуби контакти и връзки и отиде на трудовата борса, където дълго време го проверяваха за китайско гражданство. Двамата мои познати, и те досущ китайци, подути от зъбобол, загубиха работата си на търговски посредници, защото не можеха със седмици с никой да се срещнат. Уволниха ги за лентяйство и несправяне с работата, за откъсване от клиентелата и контрагентите. Ето как атипичната пневмония на практика взе своите жертви и у нас.
Покрай другото, в разговорите около атипичната пневмония, щем не щем, се поразмислихме и за самото понятие "атипичност".
Аз, например, съвсем самокритично дойдох до извода, че съм атипичен съпруг, щом не мога да върша типичното за един съпруг, сещате се какво е то, нали? Ами много ясно какво е - да нося достатъчно пари вкъщи и като срещна хубава инкасаторка, да не си плюя в пазвата от страх. Защото типичният български мъж при среща с хубава жена може да изпитва само желания, но не и страх.
В този смисъл открих и че съм и атипичен баща.
Защото, като гледат разните розови телевизионни сериали, и синът, и дъщерята явно са стигнали до извода, че баща им е съвсем атипичен родител, щом не може като бащите в американските сапунени сериали да купува лъскави мерцедеси на децата си, да им сменя като чорапи вилите и да ги праща на курорт в екзотични острови.
Като се оглеждам обаче, такива като мене, атипични бащи и съпрузи има милиони у нас.
И не може да е и иначе.
Нали сме живели всички по едно време в страна, която строеше атипичен социализъм, после си спретна атипична демокрация, атипичен преход, а сега в същия терк строи и свой бавноразвиващ атипичен капитализъм.
А и поглеж, като влязохме в разни нови блокове и съюзи, нашата атипичност може да се окаже заразна дотам, че да се прихване от нея и целият останал западен демократичен свят?! Е, тогава ще си паснем едни други – и ние атипични, и те, атипични западняци и западнячки.
А като казах за западнячките, се сещам, че у нас, в България, не само мъжете сме атипични съпрузи и бащи.
Та нима днес жените ни са типични съпруги?
Типичната българска съпруга, възпята от народа в песни от поети и етнографи, през вековете е вършила типично все една и съща практика: чакала е на дворната врата мъжа си да се върне от работа, още от вратата му е подавала кърпата да се измие и поливала със студена вода горещия му морен врат. А съвсем типичните български съпруги даже измивали главите на морните си съпрузи, че и краката им. После им слагали вкусна вечеря, носели им ракийката и докато главите на семействата доволно похапвали и попийвали, типичните съпруги ги разведрявали с благи думи и с обещаващи горещи погледи.
А после, когато дойдело време за лягане, типичните съпруги дарявали с нежност, целувки, погалвания, погушвания и други женски съпружески типичности другарите си в живота.
Днес колко от българите могат да се похвалят с такива типични български съпруги? Повечето съвсем горчиво ще осъзнаят, че имат в къщите си съвсем обикновени, съвременни атипични съпруги, които стават мили само в дните на получени от мъжете им аванс, заплата и пенсия.
Та, това е положението. Много-много да не ги окайваме китайците.
Те може и да си имат все още някъде из Хималаите тяхната атипична пневмония, ама по атипичност не могат въобще да се сравняват с нас, българите.
Имат, дето се казва, още много хляб, т.е. ориз да ядат, докато ни стигнат!
Илюстрация: Георги Чепилев