Светлозар Желев: "Granta България - Реална възможност за българската литература извън граница"
04.06.2014
Специално за "Диаскоп" направо от Лондон!
Разговор със Светлозар Желев за четвърти брой на списание "Granta" България.
Как се роди идеята за "Гранта" в България?
Идеята се роди по време на един от Созополските семинари по творческо писане, организирани от Фондация Елизабет Костова. По покана на фондацията в България гостуваше тогавашния главен редактор на "Гранта" Джон Фрийман и в една от поредните нощи в литературни разговори му предложих идеята да направим "Гранта" България. По това време имаше само два други езика, освен оригиналния английски, на които бяха излезли по един брой - испански и италиански. Българският език се превърна в четвъртия език на списанието. Сега вече, след като имаше и българско издание, "Гранта" излиза вече в 15 страни в света.
Кой е основният двигател на изданието?
Моторът, както винаги са хората. Отговорният редактор Валерия Иванова и членовете на редакционната колегия Алек Попов, Ани Илков, Ангел Игов, Дарин Тенев, Георги Господинов и отскоро - най-новият член Йордан Ефтимов.
"Бъдеще", "Секс", "Революции"... Това са заглавията на първите три броя на списание "Гранта", които определят и различните концепции, обединили авторите във всеки един брой. Четвъртият е без тема? И все пак - онова, което държи цялото?
Цялото се държи от качеството на текстовете, от идеята за публикуване на нова литература, нови имена, които заедно с вече наложени и известни имена да се сравняват и съревновават с тях. Въобще възможността българската литература да се съизмери с най-добрите световни автори и да намери място в литературния живот извън границите на България.
Колко и какви автори изпратиха този път свои текстове – български и чуждестранни.
Чуждестранните текстове са избрани от огромния архив на оригиналната "Гранта", а от българска страна получихме повече от 100 текста от различни писатели и поети. Винаги е много трудно да се изберат текстовете и за това отговорността на редакционната колегия е огромна.
Имаше ли някакъв принцип в подбора?
Винаги има само един принцип – качеството на текста, оригиналността му, новото в писането, идеите, важните неща, за които говори.
Кои участват в журито и имаше ли спорове за това, кой да остане и кой да отпадне? Имаше ли пълнеж?
Решенията се вземат от мен като главен редактор, Валерия Иванова като отговорен редактор и всички членове на редакционната колегия единодушно. Не сме имали спорове по текстовете, но все пак в един момент само определен брой могат да влязат в книжното издание, а други текстове влизат в електронното издание на www.granta.bg
Никога не сме пускали текстове за пълнеж, напротив, много от текстовете остават за он-лайн изданието.
След подбора на автори идва не по-леката задача за подредбата на текстовете.
За подредбата най-голяма работа свършиха издателят на "Гранта" България Манол Пейков и дизайнерът Райчо Станев. Наистина прекрасна работа!
Помогни ни да надникнем в кухнята на "Гранта"!
Кухнята е място, в което се забърква тайната амалгама от опит, интуиция, познания, литературен вкус, които правят от едно литературно списание това, което е. Няма тайни, има много работа, много четене и отговорност за взетите решения. Смятам, че екипът е страхотен и работата, която вършим е нещо, което се харесва на почитателите на литературата.
Какво е да си главен редактор на едно толкова амбициозно начинание като "Гранта"?
Отговорност, нерви, безсъние... и много четене. То е същото като всяко нещо, с което съм се занимавал. Винаги влагам всичко от себе си и правя нещата така, както смятам че трябва. Оттам нататък само читателите могат да кажат дали се справям.
На какъв период от време излиза списанието и към какъв кръг от публика е ориентирано?
Списанието излиза два пъти годишно – през май – около 24 май, и на 1 ноември. Насочено е към всички почитатели на качествената литература, академичната общност, младите хора, и читателите, които искат да четат и оценяват красивата литература.
Можем ли да говорим за "център" на цялото, дори и да не е съвсем в средата на страниците.
Не, никога не отделяме никой сред всички писатели – Харуки Мураками седи до Александър Христов, Алис Мънро до Владо Полеганов, Илия Троянов до Георги Гочев и така нататък. Именно тази равнопоставеност е важна за нас.
И този брой излиза с логото на "Жанет 45"... Ще кажеш ли нещо за съвместната ви работа с Манол Пейков?
Манол прави прекрасни неща в литературата с поредиците, които създаде, с чудесните книги и автори, които представи пред българската публика, с изумителната му работа за литературния контекст с гостуванията в България на световно известни литературни светила. Респект и уважение към всичко, което прави.
Не на последно място трябва да попитам и за дизайнерите, които дават облик на списанието и ни помагат да протегнем ръка към него, когато е вече в книжарниците. Синьо-бяла "Гранта"... Изглежда чудесно!
Наистина е прекрасна, Райчо Станев е изключителен талант и естет и без него "Гранта" нямаше да бъде това, което е.
Откъде да си закупим списанието?
От всички добри книжарници в страната. Попитайте в книжарницата до вас. Трябва да бъде там. Ако я няма, посъветвайте ги да заредят веднага.
Можем да отброим няколко забележителни сборника с поезия – Антологията на Цветанка Еленкова "At the End of the World" (октомври, 2012), Антологията на Катерина Стойкова – Клемър "Сезонът на нежния глад", тази на Петър Чухов "Катализатор", списание "НОПоезия", списание "Страница", което е вече и традиционно. Какво е мястото на "Гранта" в тази чудесна компания?
Ние сме нови и амбициозни, надяваме се да намерим своето място на българската и световна литературна сцена и да открием нови възможности за българските писатели да реализират прекрасните си текстове. И не на последно място България да заеме полагащото й се място на световната литературна карта. И разбира се, да могат читателите да се докоснат до красотата, смисъла и важността на хубавата литература.
Чете ли се подобен род книжнина, какви са твоите наблюдения?
Чете се, но за съжаление не се купува достатъчно. Заради кризата и икономическата тежест на прехода много от хората, които биха искали да си купят тези чудесни издания, не могат да си го позволят. И тук идва мястото на държавата, която е длъжна да даде достъп на гражданите си до тези оазиси на изящната словесност като осигури присъствието им във всяка библиотека или поне в, да кажем, 500-те най-важни от тях. Това трябва да бъде направено и трябва да се спре абсолютното безхаберие на държавата към българската литература.
Вдъхновява ли те работата на редактор или те уморява? Какво допринася за твоя личен свят?
Вдъхновява ме и ме уморява. Посветил съм живота си на книгите и литературата, и всяко нещо, което правя за тях е част от мен и самото ми същество. Не мога да живея без това.
Твоето послание към читателите на "Диаскоп"!
Четете колкото може повече.
Granta България 4: Без тема - списание за нова литература
ИК "Жанет 45", 06 юни 2014
Оформление: Райчо Станев
Редактор: Жени Божилова
Корична цена: 14.99 лв.
Цена online: 14.24 лв.
Брой страници: 410
Със Светлозар Желев, главен редактор на сп. Granta България, разговаря Христина Мирчева
на снимките: Светлозар Желев и списание "Гранта", билборд в Лондон