Национални есенни изложби Пловдив 2013 - 2024

03.01.2025
Снимка 1

Архив на Диаскоп

Есенните изложби са един от най-престижните форуми за съвременно българско изящно изкуство. Основани през 1967 година, те са ключово събитие в културния календар на Пловдив, организиран от Община Пловдив. Домакини на събитието са ОИ Старинен Пловдив и ГХГ Пловдив. 

Националните есенни изложби се провеждат през месец септември в изложбените пространства на Балабанова къща, Къща Хиндлиян и Къща Мексиканско изкуство в Старинен Пловдив. Те са едно от първите събития на Есенен салон на изкуствата в Пловдив, част от културния календар на града – форум за съвременно българско изкуство, предоставящ възможност за артистична творческа изява извън галерийните или музейните пространства, където публиката обичайно се среща с визуалното изкуство. Спецификата на събитието се определя както от особеностите на къщите в Старинен Пловдив, така и от самия формат на представяне на авторите: в общата рамка на цялостен кураторски проект се показват едновременно девет или десет самостоятелни изложби, което превръща Национални есенни изложби Пловдив във форум за изкуство без аналог в България.

От 2013 г. Национални есенни изложби смениха изцяло формата на представяне, като по такъв начин се създаде възможност за осмисляне и разбиране на съвременното българско изкуство. В проекта Форсиране на избора (2013) се показаха десет наскоро завършили професионалното си обучение художници, с което се направи опит за преодоляването на изкуствено установените граници между „младите“ и „старите“ в изкуството. Тази линия се затвърди и в проектите Отстранени системи (2014), Ан пасан (2015), Огледало (2016), Плацебо (2017), „Отвъд повърхността“ (2018), „Поетика на образа“ (2019) и Места до поискване (2020), в които се акцентира върху осъвременяването на класическите медии живопис, графика, скулптура, рисунка и т.н., кореспондиращи в съвременното изкуство по естествен начин с фотографията, дигиталния печат, инсталацията, видеото и други. Важен акцент в Есенните изложби е презентирането на нови за българската публиката имена, представянето на дебютна изложба, на значими творчески фигури, свързани с Пловдив, както участието на български художници, живеещи и работещи зад граница. (Галина Лардева)

 

Приземяване. Национални есенни изложби Пловдив 2024

 

Функции на състоянието. Национални есенни изложби Пловдив 2023

Галина Лардева: „Функции на състоянието“ предприема артистичен опит да откъсне явленията от нескончаемата верига от причини и следствия. Есенни изложби Пловдив 2023

 

Национални есенни изложби Пловдив 2022: Споделено пространство

Галина Лардева: "Силата на споделеното пространство е стаена в неговата скрита многозначност" - Есенни изложби Пловдив 2022

 

Национални есенни изложби Пловдив 2021: "Прагове и белези"

 

"Места до поискване": Национални есенни изложби Пловдив 2020

Галина Лардева: "Места до поискване" - Национални есенни изложби Пловдив 2020

 

Есенен салон на изкуствата Пловдив 2019: Национални есенни изложби "Поетика на образа"

Галина Лардева: Поетика на образа/Poetics of the IMAGE - Национални есенни изложби Пловдив 2019

 

 

Отвъд повърхността: Национални есенни изложби Пловдив 2018

 

Огледало/Mirror: Национални есенни изложби Пловдив 2016

Галина Лардева: "Огледалото"

 

"Отстранени системи/Estranged systems" - Национални есенни изложби 2014, Пловдив

Галина Лардева: "Отстранени системи" или за третия крак на кокошката

Галина Лардева: "Срезът на човешки череп като основен лайтмотив в графиките на Филип Попов"

 

Галина Лардева: "Форсиране на избора" 2013

Галина Лардева: "Форсиране на избора" - II

 

 

Информация:

проф. Галина Лардева
артистичен директор
lardeva@yahoo.com
00359 887 325 085

Рекламен дизайн: Софрони Върбев

 

Национални есенни изложби в Диаскоп

Галина Лардева в Диаскоп

 


 

© Христина Мирчева

Редакцията на "Диаскоп" изказва благодарност на своите сътрудници, които редовно изпращат информация първо при нас! Редакцията с отговорност оформя материалите и ги публикува. Препоръчваме на всички колеги, които желаят да популяризират информацията и вземат назаем съобщения, да поместват линк към първоизточника.